ایرنا و سازمان فرهنگ بر توسعه همکاری‌ها تاکید کردند

تهران- ایرنا – مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی( ایرنا) و معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر هم‌افزایی و توسعه همکاری‌های دو جانبه در زمینه های مختلف در راستای اطلاع‌رسانی جامع و کامل تاکید کردند.

سید ضیاء هاشمی عصر چهارشنبه در نشست مشترک با قربانعلی پورمرجان و روسای ادارات مختلف معاونت توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ایرنا و سازمان فرهنگ را اعضای خانواده بزرگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد که ماموریت‌ها، توانمندی‌ها و حتی دغدغه‌های مشترکی دارند که همین امر همکاریهای بیشتر  دو سازمان را نسبت به گذشته می طلبد.

وی حضور رایزنان و نمایندگی های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را در حدود ۷۰ کشور جهان ظرفیت بزرگی خواند که می توان با افزایش همکاری های دو جانبه از آن در جهت نیل به اهداف کشور  در زمینه اطلاع رسانی جامع و کامل‌تر  بهره مند شد.

هاشمی در عین حال با اشاره به وجود دفاتر نمایندگی ایرنا در برخی کشورها، به ظرفیت همکاری های دو جانبه با دفاتر سازمان فرهنگ اشاره کرد و یادآورشد: این ظرفیت وجود دارد در کشورهایی که خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر ندارد با تعامل بیشتر با رایزنان فرهنگی دفتر و اتاق ایرنا راه اندازی شود تا قابلیت‌های این رسانه در سایر کشورها نیز به فعلیت برسد.

تاکید بر هم افزایی با حداقل هزینه

مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در ادامه هم‌افزایی و همکاری دو جانبه را از سیاست های این دوره ایرنا برشمرد و گفت:‌ معتقدیم که با هم افزایی و همکاری بیشتر می توان به نتایج و اهداف بیشتر و بهتری نائل آمد.

هاشمی در ادامه با تاکید بر صرفه جویی در هزینه ها،‌ اظهارداشت:‌ طبق هماهنگی هایی که به عمل خواهد آمد می توان از امکانات رایزنی های فرهنگی بهره‌مند شد تا با راه اندازی و فعال شدن دفتر ایرنا، این خبرگزاری رسالت خطیر خود را در عرصه اطلاع رسانی ادامه دهد.

مدیرعامل ایرنا در عین حال تصریح کرد:‌ تلاش ما این است که با کمترین هزینه حداکثر بهره برداری را در جهت انجام رسالت این سازمان بعمل آوریم.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در ادامه این نشست مشترک با استقبال از سخنان و پیشنهادات مدیر عامل ایرنا، تاکید کرد:‌ ما هم معتقد هستیم که امروز بهترین زمان برای هم افزایی و استفاده از ظرفیت ها و امکانات است.

قربانعلی پورمرجان با اشاره به اینکه هر دو سازمان از زیر مجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شوند و همواره در شورای معاونین وزارتخانه بر تعامل و کمک زیرمجموعه ها به یکدیگر تاکید می شود، اظهار داشت: باید از حواشی و کارهای تکرای پرهیز کرده و در مقابل به هم‌افزایی و همکاری های متقابل بپردازیم.

رایزن فرهنگی اسبق ایران در ایتالیا همچنین سابقه خوب همکاری‌ها و تعاملات نمایندگان دو سازمان در خارج از کشور را یادآوری کرد.

پورمرجان در ادامه با اشاره به امضای تفاهمنامه قبلی دو سازمان، گفت:‌ با گذشت حدود ۱۷ سال از امضای این تفاهمنامه و اجرا نشدن برخی از بندهای آن، نیاز به بازنگری جدید آن وجود دارد.

ساماندهی وبسایت ها و پایگاهای مختلف خبری

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه با اشاره به ایجاد وبسایت ها و پایگاهای مختلف خبری و گسترش فضای مجازی در این سازمان و به ویژه در خارج از کشور،‌ از مدیرعامل ایرنا خواست تا نسبت به ساماندهی و استفاده بهینه از این فضا به سازمان فرهنگ کمک کنند که مورد استقبال و پاسخ مثبت هاشمی قرار گرفت.

برگزاری نشست های منظم رایزنان فرهنگی با مسئولان ایرنا قبل از اعزام به محل های ماموریت، استفاده از پتاسیل های پژوهشی یکدیگر، موضوع آموزش، ارتباط خبری با رایزنی های فرهنگی، ارائه گزارش رایزنان فرهنگی پس از بازگشت و اتمام ماموریت برای تهیه گزارش و تحلیل در ایرنا، تهیه پیش نویس تفاهمنامه همکاری دو سازمان نیز از جمله مواردی بود که معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به آنها اشاره و برآنها تاکید کرد.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در بخش دوم سخنان خود با استقبال از نظرات و پیشنهادات معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه آموزش خبری و فنی به رایزنان فرهنگی بر تشکیل نشست ها و جلسات مختلف میان روسای ادارات آن معاونت و سردبیران و کارشناسان حوزه بین الملل ایرنا برای تهیه پیش نویس تفاهمنامه همکاری دو سازمان و همچنین عملیاتی کردن این تفاهمنامه برای امضا تا پایان مهرماه ۹۸ تاکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =