یکی از مباحث گفت و گوی بین نسلی، بیان مفاهیم دفاع مقدس است

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه یکی از مباحث گفت و گوی بین نسلی، بیان مفاهیم دفاع مقدس و پاسخ به پرسش های نسل جوان پس از جنگ درباره مفاهیم متعالی انقلاب و دوران دفاع مقدس است، گفت: در این مورد باید به جوانان اجازه داد از زاویه دید خود به دفاع مقدس نگاه کنند و باید آنان را درک کنیم.

معصومه ابتکار روز چهارشنبه در نشست تخصصی حماسه و ایثار و زنان ایثارگر از نگاه دوربین و قلم که در دفتر معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: خاطراتی که از ایثارگری های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با قلم و فیلم منتشر می شود به جامعه روحیه ایثار و گذشت می دهد تا از این شهدای بزرگ انرژی بگیریم و تجدید قوا کنیم.
وی ادامه داد: به زعم کارگردانان و بزرگان عرصه هنر، انتقال پیام عظیم شهدا و انعکاس آن از طریق دوربین سختی های بسیاری دارد؛ شهدایی که با صبر خود این پیام را جاودانه کردند.
معاون رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه روایت زندگی این بزرگواران، مسئولیت بسیار دشواری است، تصریح کرد: شرمنده شهدا هستیم اما تلاش می کنیم تا برای حفظ پیام آنان، با حمایت از نظام و دولت در جهت کارآمدی نظام جمهوری اسلامی گام برداریم.  

تشریح جانفشانی رزمندگان برای نسل جوان نیاز به درک متقابل دارد
این مقام مسئول با اشاره به اینکه انتخاب موضوع این نشست هم بر پایه استقرار پیام شهدا است، خاطرنشان کرد: صحبت در مورد وقایع سه دهه قبل و تشریح آن برای نسل امروز نیاز به فرهنگ سازی دارد که خوشبختانه  در این زمینه در عرصه فیلم تلاش بسیاری شده و آثار زیادی ساخته شده است که در این میان خاطرات همسران و مادران شهید هم مغفول نمانده است.  
ابتکار یادآور شد: اما آن ارتباطی که باید نسل جوان با وقایع دفاع مقدس برقرار کند، جای کار دارد.  
وی با بیان اینکه موضوع گفت و گوی بین نسلی و خانواده، محور فعالیت معاونت امور زنان و خانواده است، خاطرنشان کرد: اگر درون خانواده گفت وگوی  خوبی صورت گیرد، این ارتباط بین نسلی از خانواده به جامعه انعکاس پیدا می کند و باعث شکوفایی می شود.  
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از مباحث گفت و گو، بیان مفاهیم دفاع مقدس و پاسخ به پرسش های نسل جوان درباره مفاهیم متعالی انقلاب و دوران دفاع مقدس است.  
وی افزود: در این مورد باید به جوانان اجازه داد از زاویه دید خود به دفاع مقدس نگاه کنند و بر ما است که آنان را درک کنیم. اما متاسفانه در برهه زمانی، کسانی که متولی فرهنگ بودند تلاش کردند با نسخه های آماده و پیش فرض این مفاهیم را منتقل کنند. در حالی که مسایل فرهنگی نیاز به درک و تفکر دارد و تاکید قرآن بر این است که چرا اندیشه نمی کنید.
ابتکار تاکید کرد: با این وصف قرآنی، اگر بخواهیم نسل جوان با این مفاهیم ارتباط برقرار کند باید اجازه دهیم پرسش های خود را مطرح کند و با نگاه امروز آنها به وقایع نگاه کنیم.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =