چهار میلیارد تومان برای تکمیل بقعه احمد بن اسحاق (ره) سرپل ذهاب اختصاص یافت

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل ذهاب گفت: چهار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بقعه احمدابن اسحاق (ره) که در جریان زلزله ۲۱ آبان ۹۶ آسیب دید، اختصاص یافت.

محبت جمالی نیا روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: روز گذشته با پیگیری های استاندار کرمانشاه از محل ماده ۱۲ اعتبارات زلزله، این میزان اعتبار برای تکمیل و ساخت بقعه احمد ابن اسحاق اختصاص یافت.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: تاکنون برای عملیات ساخت بارگاه احمد ابن اسحاق (ره) پنج میلیارد تومان از سوی استانداری و پنج میلیارد تومان نیز توسط سازمان اوقاف و امور خیریه و بقیه توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تامین شده است.

جمالی نیا با بیان اینکه هم اکنون بازسازی این بقعه بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: طبق برنامه ریزی به عمل آمده این طرح برای اربعین حسینی تکمیل و آماده نیست اما با وجود جذب اعتبارات جدید و قولی که پیمانکار و بنیاد مسکن داده اند، امید است تا پایان سال بتوانیم آن را به بهره برداری برسانیم.

احمدابن اسحاق قمی از اصحاب گرانقدر ائمه معصومین (ع) و از مراجع، محدثان و علمای بزرگ قرن سوم هجری است که توفیق درک امام جواد (ع)، امام هادی (ع)، امام حسن عسگری (ع) و امام زمان (عج) را داشته است.
آرامگاه این راوی در شهر سرپل ذهاب زیارتگاهی برای دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.
زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد استان گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می کنند.
۳۰۱۲/۸۰۶۶/۷۳۹۹