افزایش چشمگیر تولیدات صنایع کوچک خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی خراسان شمالی گفت: واحدهای تولیدی و صنایع کوچک مستقر در شهرک‌های صنعتی استان، در نیمه نخست امسال ۱۰ تا ۸۰ درصد افزایش تولید داشتند.

سیاوش وحدت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، شمار واحدهای مستقر در این شهرک ها را ۶۳ واحد دانست و اظهار داشت: افزایش تولید واحدهای کوچک، یکی از اهدافی بود که سال پیش نیز پیگیری می‌شد اما تنها ۲۷ واحد صنعتی این مجموعه توانستند تولیدات خود را افزایش دهند.

وی افزود: امسال هشت واحد صنعتی راکد در شهرک های خراسان شمالی با اشتغالزایی برای ۴۰ نفر دوباره به تولید برگشتند و علاوه بر آن ۱۰ واحد جدید با اشتغال ۱۷۶ نفر و سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز کردند.

وی شمار قراردادهای منعقد شده این شرکت در ۶ ماه گذشته را  ۲۵ فقره عنوان کرد و افزود: با انعقاد این قراردادها هفت هکتار زمین به سرمایه گذاران واگذار شده است.

وحدت از برگزاری پنج دوره آموزشی برای صنعتگران استان از ابتدای امسال خبر داد و گفت: در این دوره ها ۸۹ نفر از فعالان اقتصادی شهرک های صنعتی شرکت کردند و همچنین سه تور صنعتی با ۵۵ شرکت کننده برگزار شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی از اتصال ۱۶۰ واحد صنعتی استان به تصفیه‌خانه شهرک‌های صنعتی خبر داد و افزود: ظرفیت تصفیه‌خانه‌های شهرک های صنعتی استان ۹۵۰ مترمکعب است اما تاکنون ۴۰۰ مترمکعب از این ظرفیت به کار گرفته شده و اتصال دیگر واحدها نیز به تدریج انجام می شود.

وحدت، شمار واحدهای بهره برداری شده مستقر در شهرک ها، نواحی صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی استان را ۲۶۷ واحد برشمرد و گفت: در این واحدها، با مجموع سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۸۱۶ میلیارد ریال، چهار هزار و ۳۸۵ نفر به کار اشتغال دارند.

وی در عین حال از راکد بودن ۵۰ واحد تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی خبر داد.

وی با اشاره به پیگیری برای تکمیل زیرساختهای شهرکها و نواحی صنعتی استان، گفت: ایجاد ناحیه صنعتی شهر راز و ارائه خدمات زیربنایی مانند آب، برق، عملیات خاکی و زیرسازی معابر، اصلاح مسیر سیلاب در شهرکهای صنعتی بیدک، فاروج، شیروان و اسفراین، اجرای روسازی و آسفالت بخشی از معابر شهرک صنعتی مانه و سملقان با استفاده از منابع  عمرانی و داخلی از اقدامات انجام گرفته در سال جاری بوده که پیشرفت فیزیکی این طرح ها بین ۳۵ تا ۱۰۰ درصد است.

وحدت افزود: اجرای پروژه کابل و فیبر نوری، نصب تجهیزات و واگذاری سرویسهای مخابراتی در شهرک صنعتی جاجرم نیز در حال اجراست و همچنین حریم هوایی بخشی از شبکه برق فشار متوسط شهرک صنعتی بیدک، نصب ۲ ترانس برق در شهرک صنعتی اسفراین و شهرک کارگاهی بجنورد نیز به طور کامل با اعتبارات داخلی این شرکت اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی از تجهیز چاه قدیم اسفراین و راه اندازی مجدد آن خبر داد و اظهار داشت: تزریق گاز به ناحیه صنعتی عباس آباد و شهرک صنعتی شماره ۳ بجنورد نیز با اعتبارات داخلی شرکت شهرک های صنعتی به طور کامل اجرا و به پایان رسیده است.

استان خراسان شمالی هم اکنون ۶ ناحیه صنعتی، ۹ شهرک صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی قابل واگذاری به سرمایه گذاران صنعتی دارد.

این استان ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در نواحی روستایی زندگی می کنند.

ب/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha