۴۶۰ هزار نفر در سال ۹۷ به مددکارهای مستقر در کلانتری ها مراجعه کرده اند

تهران- ایرنا- معاون اجتماعی ناجا گفت: مسائل و آسیب‌های درون و برون خانواده، در کلانتری ها نمود دارد، بر این اساس ۹۰۰ واحد مددکاری در کلانتری ها در حال فعالیت است که در سال ۱۳۹۷، ۴۶۰ هزار نفر در اثر نزاع و درگیری‌ها به این واحدها مراجعه کرده اند.

سردار احمد نوریان روز چهارشنبه در نشست ضرورت آموزش مهارت های زندگی با تاکید بر خانواده و آیین رونمایی از کتاب آموزش مهارت‌های زندگی با تاکید بر حقوق خانواده به قلم دکتر مهرشاد شبابی که توسط کلینیک‌های حقوق زنان در دانشگاه شهید بهشتی کرسی حقوق بشر برگزار شد، افزود: در دهه های اخیر، شاهد سلسله تغییرات در عرصه بین المللی، منطقه ای و کشور هستیم که این تغییرات سرآمد تحول در ابعاد حقوقی، سیاسی و اجتماعی جامعه است که عرصه های زندگی را هم تحت تأثیر قرارداده است.

وی ادامه داد: تحولات در ارتباطات، فناوری ها و غیره در گذشته در بازه زمانی زیادی اتفاق می افتاد و اندیشه برای پیشگیری از عوارض آن امکان پذیر بود اما در عصر حاضر، سرعت تغییرات، به حدی است که تدابیر جدید و بازنگری در بسیاری از شیوه ها و پیش فرض ها عقب می‌ماند بر این اساس آسیب‌های زیادی دامن جامعه را فرامی گیرد.

نوریان یادآور شد: برای حضور در صحنه های گوناگون زندگی ضرورت دارد که نخست تغییرات را به عنوان یک پدیده جدید بپذیریم، سپس برای شناخت تغییرات، چرایی و چگونگی آن تلاش کنیم و در نهایت تلاش متفکرانه و عالمانه برای مدیریت تغییرات به سمت مطلوب ها را سرلوحه قرار دهیم.

این مقام نظامی با اشاره به این که روند تغییرات در دهه های اخیر تاثیر زیادی بر امنیت داشته است، خاطرنشان کرد: بر همین مبنا نیروی انتظامی از سال۱۳۸۰، ۴۴ مرکز مشاوره در سطح کشور ایجاد کرد که ۱۱ مرکز مشاوره در تهران و ۳۳ مرکز دیگر در سطح استان ها واقع شده است.

وی ادامه داد: همچنین ۹۰۰ واحد مددکاری در کلانتری ها در حال فعالیت است که در سال ۱۳۹۷، ۴۶۰ هزار نفر در اثر نزاع و درگیری ها به این نهصد مرکز مراجعه کرده اند.

معاون اجتماعی ناجا، دلیل حضور ناجا در این صحنه را اینگونه توضیح داد: سرعت، عمق و نفوذ این تغییرات باعث شده در لایه های ظاهری و عرصه های زندگی و پنهان جامعه یعنی جرایم و آسیب ها نفوذ جدی داشته باشد، گستردگی تغییرات، درجه پیچیدگی آن هم کار ما را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار داده است.

نوریان ادامه داد: افزایش جمعیتی که میانگین سنی کشور ۳۱.۱ اعلام شده و ۵۰ درصد آن را جوانان تشکیل می دهند، گسترش شهرنشینی که ۷۴ درصد اعلام شده است، مهاجرت، حاشیه نشینی، افزایش تحصیلات و حضور چشمگیر زنان در جامعه در همه عرصه ها، پدیده اوقات فراغت، گسترش رسانه های ارتباطی و اجتماعی، تغییرات در ساختارهای سیاسی و پدیده شب بیداری، نیاز مبرم به تدوین و آموزش مهارت های زندگی را دوچندان کرده است.

وی افزود: مسایل و آسیب های درون و برون خانواده، درکلانتری ها نمود و بروز دارد بر این اساس تلاش کردیم با بکارگیری مشاوران متخصص و با تجربه این نزاع ها در مراکز مددکاری کلانتری ها، از بار قضایی و تشکیل پرونده ها بکاهیم تا فاصله بین کلانتری و مراجع قضائی کوتاه تر شود.

در این مراسم از کتاب آموزش مهارت‌های زندگی با تاکید بر حقوق خانواده مولف دکتر مهرشاد شبابی با حضور سرلشکر رحیم صفوی مشاور عالی فرمانده کل قوا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه و حسین میرمحمد صادقی رئیس حوزه حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی رونمایی شد.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =