۱۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۴
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83500272
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس مجلس مصر از اصلاحات سیاسی در این کشور خبر داد

تهران - ایرنا - خبرگزاری مصر (منا) روز چهارشنبه گزارش داد که رئیس پارلمان مصر به مردم قول داد به زودی شاهد برخی اصلاحات سیاسی و رسانه ای در این کشور باشند.

براساس این گزارش، "علی عبدالعال" رئیس پارلمان مصر گفت، اگرچه هنوز برخی اعتراضات مردمی را در کشور شاهد هستیم اما این مردم در آینده نزدیک شاهد موج جدیدی از اصلاحات سیاسی، حزبی و رسانه ای خواهند بود.

بعد از آنکه مخالفان مصر طی چند هفته اخیر خواستار انجام برخی اصلاحات سیاسی در کشور شدند، وی دیروز در مراسم افتتاحیه پنجمین نشست شورای نمایندگان کشورش گفت در مرحله بعد مصر شاهد اصلاحات سیاسی، رسانه‌ای و حزبی خواهد بود.

عبدالعال ضمن تاکید بر اینکه مخالفان و معترضان مصر نیز بخشی از حاکمیت مصر به حساب می آیند افزود: در واقع هر اکثریتی در جامعه اعتبار و مشروعیت خود را از کسانی کسب می کند که مخالف آنها هستند.

شواهد حاکی است که اعتراضات داخلی و فشارهای خارجی موجب شده است دولت این کشور از موضع قبلی خود فاصله گرفته و به نوعی به خواسته مخالفان داخلی و منتقدان خارجی تن دهد.

خبرگزاری آل افریکا نیز امروز به نقل از کمیساریای حقوق بشر و آزادی مصر اعلام کرد: بعد از آنکه روز دوشنبه سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای مصر را "زندان بزرگ مخالفان و منتقدان" خواند، سازمان امنیت این کشور دیروز ده‌ها تن از کسانی را که در جریان تظاهرات ۲۰ و ۲۷ سپتامبر بدون هیچ‌گونه اتهامی بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

سازمان عفو بین الملل در این بیانیه از دولت مصر خواسته بود تا از اقدامات سرکوبگرانه دست بردارد، به موج بازداشت ها و خشونت ها پایان داده و به حق آزادی بیان و اجتماعات معترضان احترام بگذارد.

مصر طی هفته های اخیر شاهد اعتراض های ضد دولتی است و معترضان  با حضور در خیابان ها خواستار برکناری "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری این کشور عربی شمال آفریقا هستند.

کانون اعتراض ها در آغاز بندر "سوئز" بود اما در ادامه معترضان در شهرهای "قاهره" به ویژه میدان التحریر این شهر، "اسکندریه"، "حلوان"، "السویس"، "المحله"، "دامیتا" و "منصور"» نیز به خیابان ها آمدند.

با تشدید روند اعتراضات، چندین حزب و گروه سیاسی مصری از جمله گروه اخوان المسلمین، حزب سوسیال دموکرات مصر، حزب سوسیالیست‌های انقلابی و حزب الاستقلال مصر نیز به حرکت معترضان پیوسته اند.

پیش از این مراکز حقوق بشری مصر اعلام کرده بودند، به دنبال تظاهرات مصری‌ها با هدف مطالبه برای برکناری السیسی، نیروهای امنیتی حدود دو هزار تن از شهروندان معترض را بازداشت کردند.

دادستانی مصر نیز چند روز پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، تحقیقات از حدود یکهزار تن به  اتهام تحریک برای برگزاری تظاهرات در این کشور ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =