۱۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۹
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83499845
۰ نفر

برچسب‌ها

حمله تندروها در مالی 25 کشته و 60 مفقود برجای گذاشت

تهران - ایرنا - خبرگزاری آل افریکا" روز چهارشنه گزارش داد که حمله تندروها به اردوگاه نظامی در مرکز مالی 25 کشته و 60 مفقود برجای گذاشت.

براساس این گزارش، ژنرال عُمَرو ناماتو گزمه" فرمانده اهل نیجر گردان پنجم نیروهای ویژه ساحل در کشور مالی گفت که در حمله شامگاه دیروز /سه شنبه یک گروه وابسته به القاعده به دو پایگاه نظامی در مرکز این کشور، حداقل 25 تن کشته و بیش از 60 نظامی دیگر مفقود شدند.

وی ضمن متهم کردن گروه تروریستی "انصار الاسلام" وابسته به القاعده در این خصوص گفت: این دسته از تروریست ها بعد از حمله با سلاح های سنگین به منطقه "بولیکِسی"، به سمت گردان پنجم نیروهای منطقه ای ساحل حمله کرده و بعد از تحمیل این تلفات جانی منطقه را ترک کردند.

"یحیی سانگاره" سخنگوی دولت مالی امروز ضمن اشاره به این خبر و پرداختن به ابعاد موضوع و وارد آمدن خسارت سنگین به این دو پادگان، اعلام کرد که ارتش موفق شد با کشتن حدالقل 15 تن از این افراطیون و از بین بردن 5 خودروی نظامی آنها، باردیگر کنترل منطقه بولیکسی را در اختیار خود بگیرد.

وی با اعلام اینکه یک یگان از ارتش بورکینافاسو بلافاصله بعد از این حمله موفق شد مهاجمان را تعقیب و از منطقه دور کند، افزود: گروهی دیگر از این مهاجمان بطور همزمان به یک اردوگاه نظامی در "موندور" حمله کرده و دو غیرنظامی شاغل در آن را زخمی کردند.

"امبروسه کوائه دارگو" استاندار استان "بام" بورکینافاسو در گفت وگو با این خبرگزاری گفت: این دسته از مهاجمان حتی دو هفته قبل با حمله به این استان تقربیا 30 شهروند این استان را از پای در آوردند.

وی در این خصوص گفت: بروز خشونت ها ناشی از این اقدامات تروریستی در شهرهای "زیمتنگا" و "بورزانگا" در این استان نیز موجب شد تا طی 3 روز اخیر نزدیک به 19 هزار نفر در این منطقه بی خانمان شوند.

براساس این گزارش، تندروهای مسلح طی چند سال اخیر موفق شدند مناطق گسترده ای را در شمال بورکینافاسو اشغال کرده و با انجام حملات متعدد در مناطق مرزی با مالی و نیجر، صدها شهروند این سه کشور را بکشند.

گزارش ها حاکی است که به رغم موفقیت نظامیان فرانسوی در سال 2013 برای بازپس گیری مناطق شمالی مالی از اشغال گروه های تندرو،فعالیت این گروه ها در برخی از این مناطق ادامه داشته و کاملا در اختیار نیروهای مالی و نیروهای خارجی حامی آنها نیست و حملات آنها به نیروهای نظامی دولتی ادامه دارد.
این حملات به تدریج از شمال مالی به مرکز و جنوب آن انتقال یافته و به مرز نیجر و بورکینافاسو رسیده که بیشتر باعث نگرانی ها شده است.
فرانسه در سال 2014 4 میلادی هزار و 500 نظامی در منطقه ساحل در چارچوب عملیات "برخان" برای مقابله با گروه های تروریستی و تندرو فعال در این مناطق و صحرای کبیر مستقر کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha