۱۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۳
کد خبرنگار: 913
کد خبر: 83499800
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت انار از باغات کردستان آغاز شد

سنندج - ایرنا - یک هزار بهره بردار کردستانی از ۴۷۸ هکتار انارستان خود برداشت محصول انار را آغاز کرده و پیش بینی می شود امسال هفت هزار و ۴۰۰ تُن انار برداشت و روانه بازار مصرف شود.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بهره برداران همه ساله از ۱۵ مهر تا اواخر آبان در شهرستان های سروآباد، کامیاران و بانه اقدام به برداشت این محصول می کنند که در سال جاری تعدادی از بهره برداران برداشت محصول را کمی زودتر آغاز کرده‌اند.

مهدی فتحی یادآور شد: حدود ۱۰۳ هکتار از انارستان های این استان به تازگی احداث شده و برنامه سازمان جهاد کشاورزی توسعه سالانه بیش از ۳۰ هکتار انارستان در کردستان است.

وی تاکید کرد: انارستان های کردستان بیشتر در مناطق گرمسیری که دارای بیش از پنج ماه گرم و تابستان های طولانی هستند، احداث شده البته ایجاد باغات انار در سطوح شیبدار و کوهستانی استان سابقه دیرینه ای دارد ضمن اینکه ۸۰ درصد انار تولید شده به صورت تازه خوری مصرف می شود.

فتحی مهمترین ارقام انار تولیدی در کردستان را ملس، رباب، محلی اورامان، شیرین ساوه و شیشه کپ برشمرد و افزود: منطقه هورامان شهرستان سروآباد از لحاظ سطح باغات و میزان تولید سالانه انار رتبه اول استان کردستان را به خود اختصاص داده و بیشترین باغات انار و تمرکز این محصول در روستاهای ژیوار، بلبر، سلین و ناو در این منطقه است.

امروزه تحقیقات زیادی درباره خواص انار و ترکیبات موجود در آن انجام شده که موید اثرات مفید این میوه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری هاست و از سوی دیگر به علت وجود ترکیبات دارویی حتی از پوست آن در صنایع داروسازی استفاده می شود.

این استان ۷۰ هزار بهره بردار باغی دارد و پیش بینی میشود امسال بیش از ۳۰۰ هزار تُن انواع محصولات باغی در کردستان تولید شود.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی است بطوریکه باغداران استان با تولید سالانه بیش از ۴۵ هزار تُن انگور دیم رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده اند و سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است.

استان کردستان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود که امسال توانست در جایگاه دوم کشوری در زمینه خرید تضمینی این محصول قرار گیرد.

میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از ۵۴۰ میلیمتر است که این مقدار ۲ برابر میانگین کشور است.

۳۰۳۴/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =