خداحافظی"اشتراخه" از چهره های راست افراطی اروپا از جهان سیاست

تهران- ایرنا- «هانس کریستیان اشتراخه» یکی از چهره های شناخته شده جریان راست افراطی در اتریش و اروپا به دنبال شکست حزبش در انتخابات، اعلام کرد که دیگر فعالیت سیاسی نخواهد کرد.

«هانس کریستیان اشتراخه» معاون پیشین صدراعظم اتریش دو روز پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی این کشور از تمامی مناصب سیاسی خود کناره گیری کرد.
به گزارش خبرگزاری د. پ. آ. آلمان اشتراخه ۵۰ ساله امروز سه شنبه در وین به خبرنگاران گفت بیش از همه برای حفاظت از خانواده اش دیگر سمت سیاسی نخواهد پذیرفت.
رهبر پیشین حزب راستگرای پوپولیست اتریش (حزب آزادی) با بیان این که نمی خواهد بیش از این شاهد آسیب دیدن حزب متبوعش باشد گفت حزب آزادی باید همچنان به عنوان یک فاکتور سیاسی مهم در اتریش باقی بماند.
اشتراخه که یکی از شناخته شده ترین رهبران جریان راست در اروپا به شمار می رود، پیشتر به خاطر رسوایی افشای ویدیو مذاکراتش با یک سرمایه گذار قلابی روس برای تاثیرگذاری در سیاست اتریش ناچار به استعفا شد، امری که در نهایت به از هم پاشیدن دولت ائتلافی و برگزاری انتخابات زودهنگام انجامید.
این در حالی است که از اشتراخه و عملکرد مخرب او به عنوان اصلی ترین عامل کاهش محبوبیت حزب آزادی و کسب نتایج ضعیف در انتخابات از سوی این حزب یاد می شود.

دولت ائتلافی صدراعظم سابق اتریش در پایان ماه مه گذشته ( خرداد ماه ) پس از رسوایی انتشار ویدئویی جنجالی از «هاینتس کریستیان اشتراخه» رهبر حزب آزادی و معاون کورتس، با رأی عدم اعتماد پارلمان این کشور مواجه شد و سقوط کرد.
اشتراخه در این ویدئو که در ایبیزا در اسپانیا ضبط شده بود، پیش از انتخابات پارلمانی ۲۰۱۷ به زنی که ظاهرا از یک خانواده ثروتمند روس است می‌گوید، حاضر است در قبال کمک به پیروزی حزب‌اش در این انتخابات به او قراردادهای دولتی بدهد.
با انتشار این ویدئو دولت ائتلافی کورتس با بحرانی بزرگ مواجه شد و ائتلاف دو حزب "مردم" و "آزادی" از هم پاشید.

در پی این رسوایی، اشتراخه از مقام دولتی خود و رهبری حزبش استعفا و «سباستیان کورتس» صدراعظم اتریش وزیر کشور وقت را هم که از اعضای حزب آزادی بود برکنار کرد. سپس تمام اعضای این حزب که در کابینه کورتس مقامی داشتند کناره‌گیری کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha