۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۳
کد خبرنگار: 2141
کد خبر: 83499008
۰ نفر

برچسب‌ها

همه باید در حفظ نظام اسلامی کوشا باشیم

قصرشیرین- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: پیشینیان ما زحمت کشیدند دین اسلام را به ما رساندند و امروز همه ما وظیفه داریم آن را حفظ کنیم و زبان نصیحت و توصیه داشته باشیم.

 به گزارش خبرنگار ایرنا؛ آیت الله مصطفی علما روز سه‌شنبه در سفر به شهرستان زلزله‌زده سرپل‌ذهاب ضمن تاکید بر حفظ وحدت و اتحاد اسلامی، افزود: وحدت اسلامی با خون شهدا، ارزشها و زحمات و تلاشهای سپاه، بسیج و نیروهای امنیتی ایجاد شده؛ لذا ارزان به دست نیاوردیم و باید آن را حفظ کنیم.

 وی با بیان اینکه خدمت مسئولین در منطقه زلزله زده کرمانشاه زبانزد است،گفت: شخص اول نظام مقام معظم رهبری در منطقه سرپل ذهاب حضور پیدا کردند و همه مسئولین و استاندار خدمتگزار مردم بودند و پای کار آمدند و این جای تقدیر دارد.

امام جمعه کرمانشاه بر حفظ نظام اسلامی تاکید کرد و گفت: نواقص و کمبودهایی در نظام هست و در برخی زمینه‌ها هم مسئولین کوتاهی کردند اما باید نظام را حفظ کنیم و به تکلیف خود عمل کنیم.

وی گفت: این جمهوری اسلامی عزت است، همه ما عاقل و پخته هستیم باید بدانیم وظیفه ما در این راستا چه است، امروزه کفر به نفت و گاز ما کاری ندارند با فکر بچه‌ها و جوانان ما کار دارند لذا باید هوشیار باشیم.

حجت الاسلام جواد فاطمی نسب امام‌جمعه سرپل‌ذهاب نیز گفت: بعد از گذشت ۲ سال از زلزله تا حدودی کار ساخت و ساز مردم به پایان رسیده است اما در این میان مستاجرین مشکلات عدیده ای دارند و امیدواریم با مساعدت استاندار و دیگر مسئولین مشکل آنها نیز حل شود.

وی با بیان اینکه نظام خدمات مناسبی به زلزله زدگان داده است، گفت: با وجود تلاش های صورت گرفته و خدمات ارائه شده اما مشکلات و کمبودهایی نیز در معیشت مردم کماکان وجود دارد.

وی گفت: امروز در سرپل ذهاب امنیت و آرامش مطلوبی وجود دارد که حاصل تلاش ائمه جمعه و جماعات مذاهب اسلامی برای حفظ وحدت است.

ملارشید ثنایی امام جماعت اهل سنت سرپل ذهاب نیز در ادامه بر موضوع وحدت و اتحاد مذاهب شیعه و سنی در این شهرستان تاکید کرد و گفت: برادرانه از اوایل انقلاب با وجود مشکلات فراوان در کنار هم بودند و در زمان جنگ تحمیلی نیز با وحدت برای دفاع از مرز و بوم خود جنگیدند و جان خود را فدا کردند و در زمان زلزله هم این مردم با اتحاد و خونگرمی به همدیگر کمک کردند.

وی افزود: امنیت و آسایش کنونی سرپل ذهاب مدیون جمهوری اسلامی هستیم و به برکت این نظام و نگاه ویژه مقام معظم رهبری و مسئولین کشوری و استانی امروزه امکانات لازم برای زلزله زدگان فراهم است.

وی به کمک هموطنان سراسر کشور به منطقه زلزله زده اشاره کرد و گفت: مردم بدون نگاه تفرقه آمیز در زمان بحران زلزله به اهل تشییع و اهل سنت کمک کردند و با حفظ وحدت و انسجام سرپل ذهاب را آباد و سرپا نگه داشتند.

فرماندار سرپل ذهاب نیز در ادامه به حضور رهبر فرزانه انقلاب در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب اشاره کرد و گفت: حضور معظم له باعث خیر و برکت بسیار و روشن شدن چراغ امید در دل زلزله زدگان شد.

وی یادآور شد: مسئولین با نگاه ویژه مقام معظم رهبری از تهدید زلزله برای سرپل ذهاب فرصت سازی کردند، امام جمعه سرپل ذهاب در مصیبت وارد شده خیمه گاه وحدت و یکدلی مسئولین و پناهگاه مردم زخم دیده و مرکز مدیریت راهبری و راهبردی شهرستان بود.

وی گفت: در زمان وقوع سیل ائمه جمعه و جماعات اهل سنت و شیعه و بزرگان اهل حق شهرستان پای کار بودند تا مردم از ضرر بیشتر در امان باشند و این قابل تقدیر است.

فرماندار سرپل ذهاب گفت: امروز با مشارکت مردم بسیاری از کمپ های اسکان موقت جمع شده و هم مشکل رفت و آمد مردم برطرف شده و هم فضاهای عمومی شهرستان ساماندهی شده است.

وی با تشریح گزارشی از روند بازسازی در سرپل ذهاب، گفت: قبل از زلزله تعداد واحدهای مسکونی موجود در روستاهای شهرستان ۱۰ هزار و ۸۹۹ واحد بوده ولی امروز تعداد ۱۲ هزار و ۹۳۳ واحد مسکونی در روستاها وجود دارد که نشان دهنده مهاجرت معکوس و افزایش ساخت و ساز در مناطق روستایی می باشد.

جمالی نیا افزود: در حوزه شهری واحدهای مسکونی تعمیری به پایان رسیده و فضاهای سبز و پارکهای شهرستان ساماندهی و بازسازی شده اند.

وی در ادامه گفت: در حوزه اشتغالزایی شهرستان ۱۱۱ میلیارد تومان از محل ماده ۱۲ زلزله جذب و پرداخت شده و ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیز از محل اعتبارات اشتغال عشایری و روستایی پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: ۳۰ میلیارد ریال اعتبارات دولتی برای تعمیر و بازسازی مساجد پرداخت شده ولی بازهم کمبودهایی وجود دارد که امیدواریم قول مساعد مسئولین در این زمینه محقق شود.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

به گزارش ایرنا، زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل‌ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد کرمانشاه گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۳۰۱۲/۷۳۹۹/۸۰۶۶