پرونده‌های دادسرای کرمانشاه در ۶ ماه نصف می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: اولویت اول دادگستری کاهش ۵۰ درصدی موجودی پرونده‌های دادسرا در ۶ ماه آینده است و با توجه به برنامه‌هایی که تنظیم شده، این هدف محقق می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کرمانشاه، پرویز توسلی زاده روز سه شنبه در اولین بازدید خود از مجموعه های قضائی استان به دادسرای مرکز استان رفت و از نزدیک با همکاران قضایی و اداری دیدار و گفت و گو کرد.

او گفت: کار در دادسرا با سختی های خاص خود همراه است اما با برنامه ای که در پیش داریم بر آنیم که همکاران سختی کار در اینجا را با سهولت همراه سازند.

وی بر ضرورت وجود درک متقابل برای تحقق اهداف تاکید و اظهار داشت: همه همکاران قضائی و اداری به سهم خود در نقشه راه نقش دارند و نمی شود هیچ کس را نادیده گرفت؛ بنابراین تا جایی که ممکن است سعی می شود مشکلات همکاران مرتفع شود.

برنامه های دادگستری

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، کاهش ۵۰ درصدی موجودی پرونده‌های دادسرا را در طول ۶ آینده، اولویت اصلی خود دانست و تاکید کرد: پیشگیری یکی دیگر از اولویت ها و از مهمترین عوامل کاهش ورودی پرونده ها است و در جرائم مهمی از جمله قتل، سرقت، آدم ربایی، قاچاق سلاح، مواد مخدر، سرقت از بانک ها و مواردی از این دست باید از پیشگیری های خلاقانه در کاهش ورودی پرونده ها استفاده کنیم.

توسلی زاده، اولویت بعدی را سازش در دعاوی برشمرد و گفت: در تمامی جرائم به دنبال سازش هستیم و در این مسیر باید از ظرفیت کلانتری ها و کانون وکلا بیش از پیش استفاده کرد.

او کاهش جمعیت کیفری را از مسائل اساسی عنوان و تاکید کرد: با استفاده از عواملی همچون سازش در دعاوی، استفاده از ظرفیت های قانونی، استفاده از مجازات های جایگزین حبس و... باید تلاش کرد تا آمار جمعیت کیفری استان به حداقل برسد.

توسلی زاده در ادامه با اشاره به موارد علمی پذیرفته شده در قوانین حقوقی یادآور شد: مواردی مانند مدرج کردن مسئولیت کیفری، اعتقاد به عدالت ترمیمی به جای عدالت کیفری و... امروزه پذیرفته شده است چرا که هر دو بزه شبیه به هم نیست بنابراین متناسب با بزه، نوع کیفر نیز متفاوت خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه مدیریت زمان، تخصصی کردن شعب و نیز به دنبال آن متقن کردن تصمیمات قضایی را از دیگر برنامه های خود عنوان و خاطرنشان کرد: باید دانش قضائی همکاران بالا رود و این مهم سبب علمی شدن تصمیمان قضائی خواهد شد زیرا دانش قضائی شرط کار قضائی است و قاضی باید قوانین کیفری به روز را بداند و با مطالعه کامل پرونده و تحقیق در آن بهترین حکم را صادر کند.

دادسرا از نظر فضا و نیرو تقویت شود

پیش از سخنان رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با ابراز امیدواری برای تحقق خواسته ها و اهداف قضائی تعیین شده، گفت: مجموعه دادسرا برای رسیدن به مقصود همراه و همدل است و بدون شک تمامی این مجموعه برای رسیدن به هدف تلاش خواهند کرد.

محمدحسین صادقی در ادامه ورودی پرونده ها به داسرا را ماهیانه حدود سه هزار فقره دانست و تاکید کرد: میزان کار با توان سازمانی اعم از قضایی و نیروی انسانی سازگار نیست بنابراین باید بخش دادسرا هم در زمینه فضای فیزیکی و هم نیروهای قضایی و اداری تقویت شود.

او آموزش و انگیزه را از عوامل افزایش کارایی دانست و گفت: باید با ایجاد مشوق های لازم برای همکاران انگیزه لازم را در آنها ایجاد کرد و از سوی دیگر در کنار کار باید آموزش های لازم را تقویت کرد تا بازدهی کار بالا رود.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه، استقلال قاضی و حمایت از آن را از دیگر خواسته ها دانست و گفت: حمایت از قاضی تا زمانی که در مسیر قانونی حرکت کند لازم است، تا با آسودگی و پشتوانه لازم در صدور آراء متقن تلاش کند.

او تقویت امکانات سخت افزاری و آموزش های لازم به ضابطین را از دیگر عوامل مهم در پیشبرد اهداف کیفی کار دانست و بیان داشت: جبهه اول مقابله با بزه، داسرا است بنابراین تقویت این مجموعه و استفاده از نیروهای کارآمد می تواند متضمن موفقیت بیشتر باشد.

۷۴۴۴/۸۰۶۶

اخبار مرتبط