سفیر ایران در روسیه: اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصتی تاریخی است

مسکو - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اعلام کرد: در صورت برنامه ریزی صحیح، اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصتی تاریخی برای افزایش صادرات کشورمان به شش کشور منطقه را فراهم می‌کند.

مهدی سنایی امروز سه‌شنبه همزمان با سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در یک رشته توییت نوشت: حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا گامی بلند در مسیر توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و تجاری با همسایگان شمالی و تحقق یکی از اهداف اصلی سیاست‌های کلان است.
به گفته وی، موافقتنامه منطقه تجاری آزاد میان ایران و اوراسیا پس از سه سال مذاکره فشرده ایران با دبیرخانه این اتحادیه در مسکو حاصل شد.
سنایی افزود: اجرای موافقنامه منطقه آزاد تجاری میان ایران و اوراسیا در آبان‌ماه و کاهش تعرفه بر ۵٠٠ قلم کالای صادراتی از ایران، در صورت برنامه ریزی صحیح، فرصتی تاریخی برای افزایش صادرات کشورمان به شش کشور منطقه را فراهم می‌آورد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال ۲۰۱۵ کار خود را با عضویت روسیه، قزاقستان و بلاروس آغاز کرد؛ این اتحادیه با هدف تضمین حمل و نقل آزاد محصولات، خدمات، سرمایه و نیروی کار میان کشورهای عضو راه اندازی شده است. 
ارمنستان و قرقیزستان نیز پس از مدت کوتاهی به این اتحادیه پیوستند و در سال ۲۰۱۶ ویتنام به نخستین کشور فرا منطقه ای تبدیل شد که عضو این اتحادیه شد. 
بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی از جمله چین، اندونزی، رژیم صهیونیستی و همچنین کشورهای آمریکای لاتین برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده اند. 

این اتحادیه همچنین با کره جنوبی، مصر و هند مذاکراتی برای عضویت و همکاری داشته است و اسراییل هم به دنبال پیوستن به این اتحادیه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =