ایران در ۴۰ سال گذشته ابزارهای مقابله با تحریم را فعال کرد

تهران- ایرنا- دبیر علمی کنفرانس همایش بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها گفت: ایران در ۴۰ سال گذشته با تحریم های گسترده ای مواجه شد، اما ابزارهای مقابله با تحریم ها را تا حدود زیادی فعال کرد، هر چند در شرایط کنونی به نظر می رسد باید اقدامات گسترده تری صورت گیرد.

حسین راغفر روز سه شنبه در  نشست خبری همایش بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها خاطرنشان کرد: دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی و تهران و چند نهاد دیگر در برگزاری این همایش همکاری می کنند.
وی گفت: اهمیت مسئله تحریم ها که امروز یکی از اصلی ترین موضوعات اقتصادی کشور است باعث شد عنوان این همایش تحریم ها و تاثیراتی باشد که روی اقتصاد جهانی دارد. این تاثیرات منحصر به کشور ما نیست و از ابتدای قرن بیستم تحریم ها به عنوان یک ابزار سیاست خارجی قدرت های بزرگ برای تنبیه کشورهای هدف مورد استفاده قرار گرفته است.
استاد دانشگاه الزهرا تاکید کرد: در سال های اخیر به دلیل اینکه توانسته اند ائتلاف های جهانی را شکل دهند، تاثیر تحریم ها امروز بیش از هر زمان دیگری در سیاست خارجی قدرت های بزرگ خودنمایی می کند و به صورت یک ابزار جایگزین برای جنگ های نظامی تلقی می شود.
راغفر اظهار داشت: بنابراین تحریم ها را به عنوان یک شیوه جنگ های نوین باید در نظر گرفت که به ملت ها بیشترین آسیب را وارد می کند. اکنون یکی از طولانی ترین تحریم ها علیه جمهوری اسلامی آغاز شده است و از سال ۱۳۵۸ تاکنون با انواع محتلف تحریم ها روبرو هستیم.
دبیر همایش اقتصاد جهانی و تحریم تاکید کرد: در سال های اخیر این تحریم ها ابعاد گسترده تری پیدا کرد که هدف آنها حداکثر کردن رنج مردم با هدف ایجاد ناآرامی و شورش ها از درون حکومت هاست.
به گفته راغفر، از محققان دانشگاهی در این فراخوان طلب یاری شد که در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی راه حل های خود را برای مقابله با تحریم های اعمال شده علیه کشور معرفی کنند.
وی با بیان اینکه فشار تحریم ها تنها روی ایران وارد نیست، افزود: حتی پژوهشگران و سخنرانانی که برای شرکت در این همایش دعوت کرده ایم، با تحریم های خیلی جدی از سوی آمریکا روبرو بودند.
استاد دانشگاه الزهرا گفت: حضور این افراد در کنفرانس ایران منجر به تضعیف تحریم های آمریکا و نوعی خیانت می شود و مورد تنبیه قرار می گیرند. از محققان زیادی برای شرکت در این کنفرانس دعوت به عمل آوردیم، اما برای حضور در ایران عذرخواهی کردند؛ از جمله خانم جوی گردون پژوهشگری که روی جنبه های جنایت آمریکا در عراق فعالیت های گسترده ای داشته است.

حضور کارشناسان کوبا، چین، روسیه و عراق در همایش

رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم نیز در این نشست اظهار داشت: همایش بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۷ و ۱۸ مهرماه در دانشگاه الزهرا با همکاری مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی برگزار می شود.

مسعود صدری نسب افزود: مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی تنها مرکز در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که فعالیت های بین المللی پژوهشی انجام می دهد و هر دو سال یک بار همایش بین المللی برگزار می کند که عنوان همایش بستگی به اقتضائات آن زمان دارد.
صدری نسب گفت: از دیگر اقدامات این مرکز حمایت از همایش‌ها و کارگاه‌های بین المللی است که در تمام دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه‌ها برگزار می‌شود.
صدری نسب با بیان اینکه در این همایش میهمانانی از کشورهایی که مورد تحریم قرار گرفته اند حضور دارند، افزود: کارشناسانی از کشورهای کوبا، چین و روسیه همچنین عراق در همایش اقتصاد جهانی و تحریم حضور خواهند داشت.
به گفته وی، توسعه دانش و پژوهش در حوزه هایی که تحریم روی آنها اثر گذار است، یکی از اهداف مهم این همایش است و فرصتی برای ارائه مقالات و پژوهش های استادان داخل و خارج کشور محسوب می شود.
رئیس کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها با اشاره به محورهای این کنفرانس گفت: تاثیر تحریم ها بر ایران، تحریم های آمریکا علیه ایران، تحریم عادلانه، تحریم ها، حقوق بشر و حقوق بین الملل، هنر، ‌رسانه و تحریم‌ها، ‌نظم جهانی و تحریم ها محورهای اصلی است که در این همایش به بحث و بررسی گذاشته می شود.
صدری نسب تاکید کرد: در چند سال گذشته تحریم های آمریکا علیه ایران علنی تر شده و به صورت یک جنگ تمام عیار در آمده است.

نشست خبری همایش بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم امروز در محل مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha