۱۶۰ تُن دارو و تجهیزات پزشکی برای زائران اربعین ارسال شد

تهران - ایرنا - رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از ارسال ۱۶۰ تُن دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به منظور خدمت‌رسانی به زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی در عتبات عالیات به عراق خبر داد.

محمدتقی حلی ساز روز سه شنبه در مراسم بارگیری و ارسال محموله دارو، تجهیزات پزشکی و لجستیک به عراق برای اربعین ۹۸ در جمع خبرنگاران، درباره تجهیزاتی که قرار است برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی به عراق ارسال شود، اظهار داشت: امسال برای اربعین حدود ۱۶۰ تن دارو و اقلام و تجهیزات مصرفی پزشکی درنظر گرفته شده که امروز با استفاده از ۲۱ دستگاه تریلی به عتبات عالیات ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: این محموله شامل ۴۰۰ قلم دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی است و امسال  دو هزار و ۵۰۰ نفر در قالب تیم امدادی و درمانی در عتبات عالیات به زائران اربعین حسینی خدمت رسانی می‌کند.

حلی ساز اضافه کرد: امسال پایگاه های اصلی جمعیت هلال‌احمر به‌ دستگاه های الکتروشوک، الکترو کاردیوگرافی، اکسیژن ساز و وسایل احیا و تخت های بیمارستانی مجهز هستند.

وی گفت: تعداد پایگاه‌های جمعیت هلال احمر در مراسم اربعین امسال ۶۰ پایگاه است که در نجف، کربلا و مسیر پیاده روی زائرین مستقر خواهند بود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خاطرنشان کرد: همچنین پایگاه‌های درمانی هلال احمر در کربلای معلی،  درمانگاه های شبانه‌روزی هتل الماس شرق، هتل ملاک، بیمارستان الحسین(ع)، پایگاه درمانی پارک متنزه الحسین(ع) (طب سنتی)، درمانگاه هتل بلدالاولیاء در باب‌القبله حضرت عباس(ع)، مسیر «نجف اشرف تا کربلای معلی» در عمود ۲۸۵، بیمارستان حیدریه عمود ۶۹۰، پایگاه مجمع زائرین امام حسن مجتبی (ع) عمود ۷۹۰، عمود ۱۰۸۰، عمود ۱۰۹۲، عمود ۱۱۲۰،  در نجف اشرف و درمانگاه شبانه روزی هتل نباء به زائران اربعین، خدمات سلامت ارائه خواهند کرد.  

حلی ساز ادامه داد: درمانگاه شبانه روزی در هتل ام القری، پایگاه درمانی در صحن جدید حضرت الزهراء (س)، پایگاه کمیل(مسجد کوفه)، در شهر کاظمین درمانگاه شبانه‌روزی هتل جنه‌الفردوس، پایگاه درمانی در خیابان صاحب‌الزمان(عج)، پایگاه درمانی در خیابان امام علی(ع)، در شهر سامرا پایگاه درمانی در منطقه سامراء و  ۲ پایگاه‌ درمانی در شهر «حله» به ارائه خدمات درمانی به زائران اربعین حسینی(ع) خواهند پرداخت.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود که امسال سه تا چهار میلیون زائر در مراسم اربعین حسینی امسال شرکت کنند. وقتی تعداد زوار افزایش پیدا می‌کند، ما نیز باید فعالیت‌های بیشتری را در برنامه‌ریزی‌های خود لحاظ کنیم.

 رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: اربعین مصادف با ۲۰ صفر چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان جهان در سال ۶۱ هجری قمری در صحرای کربلا است. «جابر بن عبدالله انصاری» صحابی برجسته حضرت محمد(ص) یکی از نخستین افرادی است که مزار حسین بن علی(ع) را زیارت کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم دبیرکل جمعیت هلال احمر، رئیس سازمان امدادونجات و شماری از نیروهای امدادی، درمانی اعزامی به عملیات بزرگ امدادی اربعین حسینی حضو ر داشتند.  عملیات بزرگ امدادی اربعین حسینی (ع) از روز شنبه ۱۳ مهر تا روز جمعه سوم آبان ۹۸ انجام می شود که مدت زمان اجرای این طرح برای امدادرسانی به خیل عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) ۲۱ روز است.

گفتنی است زیارت اربعین از اعمال مهم و ویژه مسلمانان است و هر ساله شیعیان زیادی به صورت پیاده و سواره به سوی کربلا برای زیارت مزار امام حسین (ع) عزیمت می کنند، این سنت از دوران گذشته در میان مسلمانان مرسوم بوده است. میلیون ها عاشق و شیدا از روزها قبل در تدارک سفر به کربلا و زیارت مزار سرور و سالار شهیدان هستند. شمار زایران کربلا در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته و به یکی از بزرگترین اجتماع مسلمانان جهان تبدیل شده است.
راهپیمایی اربعین حسینی(ع) نماد وحدت مسلمان جهان است چرا که در این روز همه مسلمانان از سراسر جهان به سمت کربلا در حرکت هستند.

مسافت پیاده ‌روی اربعین میان دو شهر نجف و کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است و هزار و ۴۵۲ ستون در این مسیر وجود دارد که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.  برای پیاده ‌روی کل مسیر زمانی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت لازم است و بهترین زمان برای شروع این پیاده روز ۱۶ صفر است.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

این مرکز پزشکی عهده‌ دار تمامی مسائل بهداشتی و درمانی زائرین ایرانی در سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه است که با جذب و بهره گیری از کادر بهداشتی و درمانی مجرب کشور در سطوح مختلف با ایجاد بیمارستان و درمانگاه های عمومی و تخصصی در کشورهای هدف به زائرین ایرانی این کشورها خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =