اخذ حقوق دولتی یکسان از معادن تغییر می‌کند

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان امسال موضوع اخذ یکسان حقوق دولتی از معادن تغییر کند و از هر معدن حقوق دولتی مربوط به خود اخذ شود؛ برخلاف رویه حاضر که یکسان است.

«جعفر سرقینی» امروز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: شورای عالی معادن از سازمان نظام مهندسی معدن ایران خواسته است تا چارچوبی در ارتباط با شیوه اخذ حقوق دولتی معادن مشخص سازد و سازمان یاد شده کاری جدی در این ارتباط انجام داده است.

به گفته سرقینی، بررسی‌های سازمان نظام مهندسی معدن در اختیار شورای عالی معادن قرار گرفته و قرار است در قالب طرح و برنامه ای منسجم و نرم افزار کاربردی مورد استفاده قرار گیرد و هر معدن حقوق دولتی خود را پرداخت کند.

وی افزود: امکان دارد در یک شهرستان (منطقه) یک ماده معدنی استخراج شود، اما حقوق دولتی مربوطه متفاوت باشد و این موضوع انتظار می‌رود تا پایان امسال نهایی و از سال آینده شکل اجرایی به خود گیرد.

معارضین معادن و نحوه همکاری  

سرقینی پیرامون مشکل معارضین در روند بهره برداری از معادن گفت: منابع طبیعی، جنگل ها و ... متعلق به دولت است و پدیده معارضین در واقع یک جو روانی است که دولت ها با آن روبرو شده اند و انتظار می‌رود بهره‌برداران معادن و مکتشفین با روستائیان تعامل داشته باشند.

وی یادآور شد: بهره برداران معادن لازم است در این زمینه از جوانان و نیروی کار روستاها بهره بگیرند و شرایط کار در ایران بگونه ای است که باید نیروی محلی برای جذب در اولویت قرار گیرد.

همراهی دولت و مردم یکی از اصول نظام

معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت خاطرنشان ساخت: امروز دولت جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم در چارچوب اهداف متعالی برنامه های خود را دنبال می کند و بنابراین در بحث بهره برداری از معادن قرار نیست دولت مقابل مردم قرار گیرد و هر نقطه از کشور که در این زمینه مشکلی پدید آمد، باید به شیوه کدخدا منشی آن را حل وفصل کرد.

وی گفت: بهترین همراهان برای برطرف ساختن مشکل معارضین معادن، افراد عضو شوراهای روستایی، مقام های استانی از بخشداران، فرمانداران و نیز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی محسوب می شوند و نباید از نیروی قهریه استفاده شود.

براساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود ۶ هزار معدن در سطح کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد که ۶۰ تا ۶۵ درصد مواد استخراجی، مصالح ساختمانی است و سرانه استخراج سالانه نیز اکنون بیش از ۴۰۰ میلیون تن اعلام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha