امام جمعه همدان: کودک‌همسری حکم فقهی ندارد

همدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: کودک‌همسری نه تنها حکم فقهی ندارد بلکه توصیه اخلاقی نیز ندارد.

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی روز سه‌شنبه در یازدهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در همدان افزود: مذهب هم کودک همسری را به این معنا قبول ندارد چرا که شرایط اجتماعی در یک هزار سال پیش با امروز متفاوت است.

وی با بیان اینکه قانونگذار سن رشد را ۱۸ سال معرفی کرده است اظهار داشت: سن ازدواج در جامعه  نیازمند مهندسی فرهنگی است که در این ارتباط باید تحقیقات و برنامه های مدونی اجرایی شود.

امام جمعه همدان اظهار داشت: تحقق حق برای کودک وابسته به شرایط است و در اسلام نیز برای اعمال حق نیازمند عقل منفصل است.

حجت الاسلام شعبانی موثقی خاطرنشان کرد: باید ازدواج از نظر عقلایی به نفع کودک باشد و مصلحت سنجی صورت گیرد و از کودک آزاری جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه اعمال حق گاهی بلوغ و گاهی تمیز می خواهد و کودک به صرف بلوغ حق ازدواج و حق مالی پیدا نمی کند ادامه داد: ممکن است موضوعی،  فقهی باشد اما توصیه اخلاقی ندارد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه فقه شیعه فقهی مبتنی بر عقلانیت و مبتنی بر فضای عقلایی است خاطرنشان کرد: حق به تمام داشته ها و دارایی انسان اطلاق می شود که در تکامل او تکمیل می شود و اگر در مورد کودک حق او تعریض شود باید به تکاملات او توجه شود.

۷۵۲۳/۲۰۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =