۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۶
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 83497990
۰ نفر

برچسب‌ها

تئاتر تجربه‌های اخیر نمایشی از بازآفرینی گذشته

سنندج - ایرنا - تجربه‌های اخیر نام تئاتری است که در آن به بازآفرینی گذشته و اینکه با گذر زمان مباحثی همچون عشق، مرگ، ایمان، ترس و تردید تغییر نمی‌کنند و همچنان انسان با آنها درگیر است، می‌پردازد.

تئاتر تجربه‌های اخیر کاری از آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی شانو و واحد نمایش حوزه هنری کردستان است که عبید رستمی از فعالان و افراد شناخته شده حوزه تئاتر استان سرپرستی این گروه را بر عهده دارد.

تئاتر تجربه‌های اخیر به نویسندگی امیررضا کوهستانی و کارگردانی زهرا محمدی از ۸ تا ۱۸ مهر هر شب ساعت ۱۹ در پلاتوی نمایش مهر پردیس سینما بهمن سنندج به روی صحنه می‌رود.

نخستین اجرای این تئاتر شب گذشته با حضور علاقمندان به این هنر برگزار شد و بار دیگر درد و رنج نبود سالن ویژه نمایش که ظرفیت پذیرش تعداد بیشتری از تماشاگران را داشته باشد، در شهر سنندج زنده شد.

روژین سورسوری، سهند تورانی، پریسا قلی‌پور، سارینا تورانی، سرور خوش‌اقبال و محمدرضا رانین ۶ بازیگر این نمایش از هنرجویان آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی شانو بودند، که برای نخستین بار بود به روی صحنه می‌رفتند، و این بازیگران که حدود ۱۶، ۱۷ ساله بودند آنقدر با احساس بازی می‌کردند و غرق در اجرای خود شده بودند که کمتر کسی باور می‌کرد اولین اجرای آنها باشد.

نمایش با ابراز علاقمندی دختر و پسر آغاز می‌شود که سال وقوع این روایت سال ۱۹۰۰ اعلام می‌شود وچهار سال می‌گذرد و آنها همچنان به حرف زدن با یکدیگر مشغول هستند و در پنجمین سال با بیان اینکه هنوز از دوست داشتن همدیگر مطمئن نیستند تصمیم به جدا شدن ازهم می‌گیرند.

حاصل این زندگی ۲ دختر۲ قلو است و زمان می‌گذرد این دخترها بزرگ می‌شوند و نامه‌ای را به آدرسی که گمان می‌کنند پدرشان آنجا است می‌فرستند که پسری جوان آن را دریافت می‌کند و نزد دخترها می‌رود و از آنها می‌خواهد اجازه دهند مدتی با آنها باشد تا یکی از آنها را به عنوان همسر خود انتخاب کند، بعد از مدتی جنگ شروع می‌شود و او به جبهه می‌رود.

بعد از بازگشت از جنگ با یکی از این دخترها نامزدی می‌کند، یک سال می‌گذرد این دختر کشته می‌شود، مرد با خواهر نامزدش ازدواج می‌کند و صاحب فرزند دختری می‌شوند این دختر هم عاشق روانشناس دوره‌گردی می‌شود و از او بچه‌دار می‌شودو ...

اتفاق‌ها در این نمایش به سرعت روی می‌دهند و طی سال‌هایی که می‌گذرد آدم‌های این نمایش همچنان درگیر مباحثی هم چون عشق، مرگ، تنهایی، ایمان هستند و به نوعی در آن، گذشته خانواده‌ای بازآفرینی می‌شود.

بازی بازیگران با اعلام سال ۲۰۱۹ متوقف می‌شود و این بیانگر ادامه داشتن و استمرار روایت‌هایی است که با تغییر زمان عوض نمی‌شوند.

سه ماه تمرین برای اجرا

زهرا محمدی کارگردان  نمایش تجربه‌های اخیر با اشاره به اینکه حدود سه ماه برای اجرای این نمایش تمرین کردیم، اظهار داشت: از آنجا که متن تاثیر زیادی بر روی اجرای تئاتر دارد، به دنبال متن قوی و ارزشمندی بودم.

وی اضافه کرد:  چون نمایشنامه تجربه‌های اخیر نوشته امیررضا کوهستانی  از نویسندگان و کارگردانان خوب تئاتر کشور، تاکنون در کردستان اجرا نشده بود، تصمیم به اجرای آن گرفتم.

کارگردان نمایش تجربه‌های اخیر با اشاره به اینکه ایده‌های جدیدی هم چون نبود قاب صحنه و تشکیل فضای دایره‌ای برای اجرای نمایشی در ذهن داشتم، گفت:  متن این نمایش قدرت و توانایی آن را داشت   که کارگردان بتواند  روی آن مانور دهد و شیوه‌های جدیدی را در تئاتر به نمایش بگذارد به همین دلیل آنرا انتخاب کردم.

مدیر مسئول آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی شانو هم اظهار داشت: دوره آموزشی تئاتر در این آموزشگاه سه ترم است که هر ترم هم سه ماه به طول می‌انجامد.

بهار لطافتیان افزود: چارت آموزشی آموزشگاه را براساس تجربه‌های کاری چندین ساله خود و مطالبی که از اساتید این حوزه در تهران فراگرفتم، طراحی کردم تا مباحث را بخوبی هم به طور عملی و هم تئوری به  علاقمندان ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه چشم‌انداز این آموزشگاه، آموزش و بعد تولید است، یادآور شد: در ۶ سالی که از فعالیت این آموزشگاه می‌گذرد علاوه بر تربیت و آموزش نیرو به تولید اثر هم پرداختیم که بازخورد مطلوبی هم از اجرای اثرها در استان و همچنین در جشنواره های مختلف دریافت کردیم.

مدیر مسئول آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی شانو افزود: از ابتدای امسال تاکنون سه نمایش را برای اجرای عموم انتخاب کرده‌ایم.

لطافتیان اضافه کرد: هنرجویانی داشتیم که اکنون جذب گروه‌های نمایشی در تهران شده و توانسته اند با استعداد و توانایی خود در جشنواره‌های مختلف بدرخشند.

۹۹۳۶/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =