اولویت وزارت فرهنگ تقویت انجمن‌های هنری استان‌ها است

سمنان- ایرنا - مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اولویت این وزارتخانه در استان‌ها تقویت جایگاه انجمن‌ها با هدف کشف استعدادهای هنری است.

 علی غیاثی ندوشن عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از انجمن‌ها و مکان‌های فرهنگی هنری شهر سمنان در گفت و گو با ایرنا به نگاه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان ها اشاره کرد و افزود: تمرکززدایی از پایتخت و واگذاری اختیارات و امکانات عادلانه به استان‌ها از برنامه‌های وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی است که می‌تواند به شناخت ظرفیت‌ها و استعدادهایی که در شهرستان‌های این مرز و بوم وجود دارد کمک کند.

وی در این بازدید با ابراز خرسندی از پویایی و پیشرفت انجمن سینمای جوانان سمنان نسبت به دیگر انجمن های هنری گفت: امیدواریم در انجمن‌های دیگر نیز با حمایت‌های ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  شاهد پیشرفت در تمامی بخش‌های هنری باشیم زیرا پویایی انجمن‌های هنری باعث حمایت از هنرمندان و انگیزه برای هنرجویان خواهد بود.

او با اشاره به برنامه دولت در زمینه حمایت از مشاغل خانگی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر با همکاری وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پیشنهاد مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گذرگاه‌های فرهنگ و هنر در شهرهای ایران راه اندازی خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: هنرمندانی که در بازارچه هنرمندان با طراحی گذرگاه فرهنگی استقرار پیدا  کنند تسهیلات ویژه ای را  توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت خواهند کرد  و ایجاد این گذرگاه ها در بافت های قدیمی شهر با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری ها، اداره های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  امکان پذیر خواهد بود.

غیاثی تشریح کرد: این بازارچه ها معمولا گذرگاهی در بافت سنتی شهرها خواهند بود و در آن نگارخانه، کتابخانه، سالن های کوچک نمایش، کارگاه های سفال و سرامیک، اجراهای تئاتر خیابانی و کارگاه های عملی هنرهای تجسمی   به صورت پویا و با هدف درآمد زایی  هنرمندان حضور خواهند داشت.

مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  گفت: گذرگاه فرهنگ و هنر در شهرهای یزد، کاشان، نجف آباد و اردبیل راه اندازی شده است که علاوه بر رونق اقتصادی هنرمندان، زیبایی شهر را در آن محل دو چندان کرده است و شهر سمنان نیز با توجه به بافت قدیمی و ظرفیت های هنرمندان در حوزه های مختلف، می تواند برای ایجاد  گذرگاه فرهنگ و هنر اقدام کند .

۷۴۰۸/۹۸۵۶