بانک جامع اطلاعاتی مفاخر سمنان تدوین می‌شود

سمنان- ایرنا- رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سمنان گفت: بانک جامع اطلاعات مشاهیر، نام‌آوران و مفاخر فرهنگی این شهر به زودی تدوین می‌شود.

محمد همتی عصر دوشنبه در سی و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سمنان در سالن جلسات این شورا بیان کرد: بانک اطلاعاتی مذکور  با هدف شناسایی اطلاعات مفاخر سمنان در قالب یک طرح پژوهشی جمع‌آوری و در مجموعه‌ای گردآوری خواهد شد.
وی شهرت استان سمنان را در متون تاریخی به دیار کومش یا قومس معرفی و بیان کرد: سمنان از دیرباز مهد بسیاری از بزرگان و مفاخر برجسته فرهنگی، علمی، دینی و عرفانی بوده و هم‌ اکنون نیز همچنان به عنوان منطقه‌ای نخبه‌پرور شناخته می‌شود.
این عضو شورای اسلامی شهر سمنان در بیان ضرورت اجرای این طرح گفت: هیچ گونه بانک اطلاعاتی پیرامون مفاخر فرهنگی، دینی، علمی، سیاسی، فلسفی و حتی ورزشی و اجتماعی این استان وجود ندارد و این امر ضرورت انجام چنین طرحی را برای حفظ نام این افراد افزایش می‌دهد.
همتی ادامه داد: بزرگانی از گذشته چون بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، حاج ملاعلی سمنانی، شیخ علاءالدوله سمنانی و در دوران معاصر چهره‌های نامداری همچون پروفسور غلامرضا اعوانی، پروفسور فرهاد موسوی و استاد عبدالرفیع حقیقت از مفاخر و نام آوران برجسته استان سمنان هستند.
وی دسترسی ساده و آسان به اطلاعات اسناد هویتی مشاهیر و علما را از دیگر اهداف اجرای این طرح دانست و گفت: حفظ ارزش‌ها و معرفی و شناحت این بزرگان برعهده ما است و باید چنین ارزش‌های والایی را زنده نگاه داشته و به فرزندانمان در سال‌های آینده بسپاریم.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورا در ادامه افزود: یکی از مهمترین مسائلی که در عرصه فرهنگی فراموش شده و خلاء آن نیز احساس می‌شود، ناشناخته ماندن بسیاری از بزرگان و مفاخر این دیار و ایجاد دبیرخانه دائمی از مشاهیر و مفاخر است که امیداست با گردآوری اطلاعات مربوط به این بزرگان اقدام‌های موثری به منظور شناساندن آنان انجام گیرد.
همتی در پایان تاکید کرد: تدوین این طرح به سفارش و همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان پس از تصویب نهایی به مرحله اجرا خواهد رسید.
۷۳۵۹/۷۴۰۸