افراد نیازمند با اجرای ارزیابی وسع از پرداخت حق سرانه بیمه معاف می‌شوند

زنجان - ایرنا - اجرای بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع، هر چند تغییرات اجتناب ناپذیری دارد، اما خدمات را نظام‌مند کرده و در این میان افراد نیازمند از پرداخت حق سرانه معاف می‌شوند.

مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان روز دوشنبه در نشست شورای اطلاع رسانی این اداره کل گفت: بندالف ماده ۷۰ برنامه ششم توسعه به اجرای   آئین نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت  و آزمون وسع  تاکید دارد.

دکتر خدیجه ابراهیم خانی افزود: بیمه پایه اجباری مربوط به سازمان  بیمه سلامت را شامل می شود و از طرفی  یک جزء  دیگر آن آزمون وسع که بر عهده وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی است که  مقرر شده تمامی اطلاعات بیمه شدگان در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد.

این مسئول ادامه داد: بر اساس معیارهای تعیین شده این وزارتخانه  دهک بندی انجام و سپس  و اطلاعات ان در اختیار سازمان  بیمه سلامت قرار می گیرد که پس از طی فرآیندها  از ابتدای آبان  امسال اطلاع رسانی ها و آئین نامه  اجرایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: بر این مبنا دهک های یک، ۲ و سه  که حقوق آنان زیر ۴۰ درصد حداقل  را شامل می شود یارانه ان را دولت پرداخت می کند  که بصورت رایگان  و بدون دوره انتظار (۱۰ روزه) وتحت پوشش بیمه  قرار می گیرندو

ابراهیم خانی  افزود: گروه دوم "دهک چهارم"  که بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق را دریافت می کنند، ۵۰ درصد حق بیمه را پرداخت کرده و بدون  دوره انتظار ۱۰ روزه تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: گروه دیگری که بیش از ۱۰۰ درصد حداقل حقوق را  دریافتمی کنند به دهک های پنج به بالا تقسیم بندی می شوند  که باید ۱۰۰ درصد حق سرانه بیمه ای خود را  پرداخت کرده کنندو علاه بر آن، دوره انتظار ۱۰ روزه  رانیز باید طی  کنند.

مدیر کل بیمه سلامت استان زنجان ادامه داد: موارد استثنایی در این آئین نامه از قبیل موارد  مربوطه اورژانسی از قبیل بستری دربیمارستان ها وجوددارد که از همان  لحظه فرد در طول مدت به پوشش بیمه ای اقدام می کنند و می توااند حق سرانه  را بصورت ۶ ماه و یک ساله  پرداخت کند.

وی اظهار داشت: دراین خصوص  شرط خانوار بایدرعایت شود  و به این معنی است اگر یکی از اعضای خانواده چهارنفره ای  در بیمارستا ن بصورت اورژانسی بستری شده همه انان باید حق بیمه ای خود را بصورت ۶ ماه و یا یکساله پرداخت کنند.

ابراهیم خانی افزود: برای نوزدان متولد شده که بلافاصله برای اقدامات درمانی نیاز به بستری  داشته، با رعایت شرط خانوار و بدون دوره انتظار ۱۰ روزه  و  مابقی اعضای خانواده بارعایت این دوره انتظار و بصورت ۶ ماهه یکساله تحت پوشش بیمه  قرار می گیرند.

وی اضافه کرد:پس از گذشت ۶ ماه یعنی از اول آبان امسال تا فروردین  سال ۹۹  زمان وجود دارد و  یکی ازمزایای این طرح ان است که حق بیمه تقسیط می شود که این کار مبتنی  بر تعداد ماه های است که فردتمایل به پوشش بیمه ای دارد.

این مسئول ادامه داد: به این مهم توجه داشت جامعه روستاییان، صندوق همگانی، گروههای  حمایتی، بیمه ایرانیان  افراد فاقد هیچ نوع پوشش بیمه ای نیز مشمول این  آئین نامه  قرار می  گیرند.

به گزارش ایرنا، در زمان حاضر ۲۵ دفتر پیشخوان طرف قرارداد اداره کل بیمه همگانی سلامت در استان زنجان فعال بوده که از این تعداد ۹ دفتر در شهر زنجان و بقیه در دیگر شهرهای استان آماده ارائه خدمات رسانی است.

۹۶۴۶/۸۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =