اعضای موکب احمد ابن موسی(ع) شیراز به مرز شلمچه اعزام شدند

شیراز-ایرنا- اعضای کاروان موکب احمد بن موسی (ع) شیراز برای پذیرایی از زائرین کربلای معلی در اربعین حسینی دوشنبه به مرز شلمچه اعزام شدند.

شهردار شیراز در آیین بدرقه کاروان موکب احمد بن موسی (ع)،گفت: ترکیب نیروها و امکانات موکب احمد بن موسی (ع) از مجموعه نیروهای حوزه‌های مختلف شهرداری شیراز است و پذیرایی از زوار در مرز شلمچه با همکاری خیرین انجام می‌شود.

حیدر اسکندرپور افزود: بیش از ۵۰۰ نفر از نیروهای شهرداری شیراز در قالب کاروان احمد بن موسی (ع) در مرز شلمچه مستقر می شوند و به زوار امام حسین (ع) خدمت رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه نیروهای شهرداری داوطلبانه اعزام شده‌اند،افزود: به نمایندگی از مردم شیراز پذیرایی از زوار امام حسین (ع) در موکب احمد بن موسی (ع) انجام خواهد شد.

شهردار شیراز ضمن اشاره به برخی از خدمات موکب احمد بن موسی (ع) اضافه کرد: تدارک وعده های غذایی، جابجایی زوار با استفاده از۶۰ دستگاه اتوبوس، استقرار نانوایی سیار ۲۴ ساعته، نظافت محدوده شلمچه تا مرز توسط ۲۰۰ نفر از نیروهای حوزه پسماند و پاکبانان،استقرار تیم آتش نشانی و یگان کامل موتوری برای تامین ماشین آلات مورد نیاز در مرز شلمچه از جمله خدمات این موکب است.

اسکندرپور بیان کرد: با پیگیری های انجام شده وزارت کشور تامین اعتبار ناوگان اتوبوسرانی مستقر در موکب احمد بن موسی (ع) را برعهده گرفته و نیازی نیست که از بودجه شهرداری در این زمینه هزینه‌ای پرداخت شود.

وی اکران فیلم، برگزاری مسابقه عکس و برپایی نمایشگاه عکس و کتاب را از جمله اقدامات فرهنگی موکب احمد بن موسی (ع) عنوان کرد و گفت: به منظور انعکاس و شناساندن شهر شیراز به زوار به ویژه زوار خارجی، بخشی از نمایشگاه عکس و کتاب با محوریت شیراز برپا می‌شود.

شهردار شیراز با تاکید بر اینکه اعزام نیروهای شهرداری به موکب احمد بن موسی (ع) خللی در خدمت رسانی به شهروندان ایجاد نمی‌کند، افزود: طی مدت برپایی این موکب خدمات رسانی شهرداری در محدوده شهر شیراز دچار کاستی نمی‌شود.

او ادامه داد: هم اکنون قریب به یک هزار اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی شیراز مشغول فعالیت هستند که به صورت معمول بخشی از این اتوبوس ها برای مواقع اضطراری در حالت آماده باش هستند، همچنین در شهرداری شیراز حدود سه هزار پاکبان مشغول فعالیت هستند که فقط ۲۰۰ نفر از آنها به موکب اعزام می‌شوند.

خدمات دهی موکب به ۷ هزار زائر در روز

همچنین در این مراسم معاون خدمات شهری شهرداری شیراز نیز در این آیین اسکان روزانه دو هزار نفر و پذیرایی از پنج هزار نفر را بخشی از خدمات موکب احمد بن موسی (ع) در مرز شلمچه دانست و گفت: بیشتر هزینه‌های پذیرایی از زوار در موکب احمد بن موسی (ع) توسط خیرین تامین می‌شود.

محمدرضا محمدحسن پور اضافه کرد: از سال گذشته مجموعه نیروهای شهرداری شیراز در قالب موکب احمد بن موسی (ع) از زوار امام حسین (ع) پذیرایی می کنند که این موکب از زواری که از کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و استان‌های شرقی کشور همچون کرمان و سیستان و بلوچستان راهی مرز شلمچه هستند پذیرایی می کند.

کاروان موکب احمد بن موسی (ع) طی مراسمی با حضور فرماندار،شهردار، اعضای شورای شهر شیراز ، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، معاون استاندار فارس، مدیرکل حج و زیارت فارس، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای و جمعی از مدیران شهرداری به سمت مرز شلمچه خوزستان بدرقه شد.

حرکت کاروان زائران حسینی برای شرکت در راهپیمایی اربعین در عراق، از سال ۱۳۹۰ در ایران شروع شد.

برای مراسم اربعین سال ۱۳۹۸ با توجه به توافق ایران و عراق ، زائران ایرانی می توانند از دهم شهریور ۹۸ تا هفتم آبان این سال بدون گرفتن روادید به شرط ثبت نام در سامانه سماح و داشتن گذرنامه معتبر وارد عراق شوند.

۹۸۷۳ /۱۸۷۶ 

اخبار مرتبط