آیین گرامیداشت یارمحمدخان کرمانشاهی برگزار می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان‌ فرهنگی، اجتماعی‌ و ورزشی شهرداری کرمانشاه گفت: آیین گرامیداشت سردار یارمحمدخان کرمانشاهی، در راستای تجلیل و تکریم بزرگان استان برگزار می‌شود.

مهدی عبدالمالکی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: در روز برگزاری مراسم بزرگداشت ( ۱۳ مهر) بلوار واقع شده از چهار راه مادر تا میدان جمهوری اسلامی به نام این سردار مشروطه نامگذاری و از تابلوی آن رونمایی می شود و سپس مراسمی بر سر مزار وی برگزار خواهد که در راستای گرامیداشت مفاخر و داشته های شهر کرمانشاه براساس تقویم فرهنگی است.

وی افزود: این برنامه به همت سازمان‌ فرهنگی، اجتماعی‌ و ورزشی شهرداری کرمانشاه و با همکاری استانداری کرمانشاه، دانشگاه علوم پزشکی و موسسه انجمن نقدحال است که ۱۳ مهر ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه در محل نقلیه جنب اداره سابق نظام وظیفه برگزار می شود.

این مسوول یادآور شد، تجلیل از مشاهیر و مفاخر حوزه های گوناگون علمی، فرهنگی و هنری کرمانشاه مدتی است از سوی معاونت فرهنگی شهرداری در دستور برنامه های تکریم داشته های انسانی استان قرار داده شده که پس از تجلیل از استاد سلطانی مورخ کرمانشاهی و دکتر میرجلال الدین کزازی و شهریاران پزشکی، در چهارمین قدم، در راستای معرفی داشته های انسانی این دیار، این آیین برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، مبارزان و مشروطه خواهان تبریز به سرپرستی ستارخان در محله خیابان تبریز به فرماندهی باقرخان به مبارزه با محمدعلی شاه دست زدند، انجمن انقلابی تبریز از مبارزان مشروطه دعوت کرد تا به یاری مشروطه خواهان تبریز بشتابند تا این کورسوی چراغی که علیه استبداد پیشین صورت می گیرد به فرجام نهایی خود برسد، از همین رو از همه جای ایران به این گروه پیوستند که چندی از بزرگان و مشروطه خواهان کرمانشاهی به همراه یارمحمدخان در این جریان قرار داشتند.
یارمحمدخان بعد از سفر به تبریز به همراه ستارخان و سالارخان برای یک سفر جنگی به اردبیل رفت که در آنجا توانست با شجاعت و مبارزه مستمر، جان ستارخان را نجات دهد از همین رو به لقب سردار مجاهد شهرت یافت.
یارمحمدخان مجاهد، یارمحمدخان سرمجاهد و یارمحمدخان سردار مجاهد و سردار مشروطه از القاب این مشروطه خواه بزرگ کرمانشاهی است.
یارمحمدخان به هنگام بازگشتن از اردبیل به تبریز، روس ها تبریز را اشغال کرده بودند و برخی مجاهدان راهی تهران شدند که در آنجا به مبارزات خود ادامه دهند و در سال ۱۲۸۸ یارمحمدخان نیز به همراه حسین خان به تهران تبعید شد که پس از خلع سلطنت محمدعلی شاه، مجاهدان تبعید شده مشروطه برای دفاع از پایتخت به مرکز فراخوانده شدند که یارمحمدخان نیز به پایتخت بازگشت.
در ۱۳ مهر ۱۲۹۱ هجری شمسی مصادف با ۱۳۳۰ هجری قمری، سردار یار محمدخان کرمانشاهی در زیر سقف بازار طلافروشان نزدیک به دارالحکومه کرمانشاه از طریق دریچه هواکش بازار، ترور شد.

مزار یارمحمدخان در محوطه انبار نقلیه مرکز بهداشت کرمانشاه در اتاقکی است که به ساماندهی بهتر نیاز دارد و حتی از مجسمه و یادمانی از وی در شهر خبری نیست که این گمنامی در شان یک سردار بزرگ مشروطه نیست.

۷۴۶۰/۸۰۶۶