میزان خرید تضمینی گندم در مهاباد ۲۵ درصد کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی مهاباد گفت: امسال ۴۵ هزار تن گندم از کشاورزان این شهرستان به صورت تضمینی خریداری شده که نسبت به سال قبل ۲۵ درصد کاهش یافته‌است.

جعفر ایمانیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه فصل خرید تضمینی گندم به پایان رسیده‌است، افزود: در سال زراعی گذشته میزان خرید گندم از کشاورزان این شهرستان نسبت به سال قبل از آن ۱۵ هزار تن کاهش یافت.

وی نرخ خرید تضمینی گندم به ازای هر کیلوگرم را ۱۷ هزار ریال عنوان کرد و ادامه داد: پاییین بودن این نرخ خرید و ارسال محموله‌های گندم به شهرهای اطراف از جمله مهم‌ترین دلایل کاهش استقبال کشاورزان به تحویل گندم خود به مراکز دولتی بود.

وی اضافه کرد: در سال زراعی گذشته به علت مبارزه به موقع با آفت سن و بارش‌های پاییزی و بهاره مناسب، میزان گندم تولید شده در سطح مزارع این شهرستان به ۹۹ هزار تن رسید که ۲۰ درصد نسبت به سال زراعی قبل از آن افزایش یافت.  

مدیر جهاد کشاورزی مهاباد اظهار داشت: میانگین تولید گندم در مزارع دیم این شهرستان در سال زراعی گذشته یک‌هزار و ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار و در مزارع آبی نیز سه‌ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار بود.

براساس گزارش اعلام وزارت جهاد کشاورزی با رایزنی‌های انجام شده با شورای اقتصاد، نرخ جدید خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید به‌زودی اعلام می‌شود.

سال گذشته ۵۸ هزار و ۸۷۶ تُن گندم از کشاورزان مهابادی خریداری و ۷۹۰ میلیارد ریال نیز بابت خرید تضمینی آن به گندم‌کاران پرداخت شد.

این شهرستان با داشتن بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی یکی از قطب‌های مهم کشاورزی آذربایجان‌غربی است که در ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

۹۹۰۳/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها