مصرف سموم کشاورزی در خراسان شمالی از میانگین کشوری کمتر است

بجنورد- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: مصرف انواع سموم و کود در بخش کشاورزی استان از میانگین کشور کمتر است و به همین دلیل محصولات تولیدی این دیار سالم است.

عبدالله یوسفی روز دوشنبه در حاشیه همایش آموزشی، ترویجی و معرفی سبد کودی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین مصرف سموم کشاورزی در استان در واحد سطح در هر هکتار ۲۴۰ گرم  است که این رقم در سطح کشور حدود ۶۰۰ گرم است.

وی گفت: این میانگین در سطح جهانی حدود یک هزار گرم است و حتی در برخی از کشورهای اروپایی و در مورد برخی از محصولات خاص این عدد به چهارهزار تا پنج هزارگرم هم می رسد.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی خراسان شمالی پاک و سالم هستند اظهار داشت: هم اکنون باید از این ظرفیت و پتانسل در راستای برند سازی محصولات استان استفاده کرد.

وی  بیشترین کودهای مورد مصرف در استان را ازته، فسفاته و پتاسه دانست و گفت: کشاورزان باید با توجه به وجود برخی ریزمغذی ها در بازار از این نوع کودها هم برای افزایش تولید در واحد سطح استفاده کنند.

یوسفی اظهار داشت: همچنین از کشاورزان می خواهیم که برخی مواد افزایش دهنده واحد راندمان تولید در واحد سطح  نظیر روی و آهن و سایر ترکیبات را در اراضی کشاورزی زراعی و باغی استفاده کنند.

وی بر غنی سازی خاک نیز تاکید کرد و گفت: برخی از مواد غذایی خاک کاهش می یابد که تقویت خاک با انواع کود شیمیایی و بیولوژیکی مورد نیاز است.  

در این همایش ۶ شرکت معتبر تولید انواع کود های شیمیایی و بیوِلوژیک محصولات خود را به نمایش گذاشتند.

این همایش یک روزه با حضور کارشناسان حوزه کشاورزی، خبرگان و کشاورزان استان برگزار شد.   

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزاز است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

سالانه بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصول زراعی، باغی و دامی در خراسان شمالی تولید می شود.  

۳۰۰۷/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =