بازسازی ۱۰۸ هزار واحد آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه امسال تمام می‌شود

تبریز - ایرنا - مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان و رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: عملیات بازسازی ۱۰۸ هزار واحد آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه امسال تکمیل و جشن پایان بازسازی برگزار می‌شود.

علی فولادی، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه ۱۰۸ هزار واحد آسیب دیده در اثر زلزله سال ۹۶ کرمانشاه تحت پوشش بنیاد مسکن قرار گرفته است، افزود: بنیاد مسکن در اسرع وقت، ساخت و سازها در ۲ بخش تعمیرات و احداث واحدهای جدید را آغاز کرد و تعمیرات ۶۷ هزار و ۵۰۰ واحد را در سال ۹۷ به پایان رساند و کار احداث ۴۱ هزار واحد جدید نیز در مراحل پایانی است.

وی اظهار داشت: تاکنون غیر از ۵ هزار واحد مسکونی شهر سرپل ذهاب که به علت افزایش مساحت زیربنا توسط مالکان به طول انجامید، احداث واحدها در روستاها تمام و تعیین تکلیف شده است و در شهرها نیز از ۶ هزار و ۵۰۰ واحد خسارت دیده کار احداث حدود ۶ هزار واحد تمام شده و بقیه نیز در دست اقدام است.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: برای احداث واحدهای جدید و تعمیرات ساختمان های خسارت دیده در این زلزله ۱۹۷ هزار تن سیمان رایگان و  ۹۳ هزار تن قطعات و اتصالات فولادی، میلگرد و سازه های پیش ساخته نیز با همکاری بنیاد مسکن و شرکت های تابعه، تامین و در این مناطق توزیع شد.

فولادی، با بیان اینکه مجموعه بنیاد بتن آذرآبادگان نیز ۱۰۰ هزار مترمکعب بتن و ۶۰۰ هزار متر طول تیرچه در اختیار زلزله زدگان قرار داد، ادامه داد: در مجموع با همکاری بنیاد مسکن و شرکت های تابعه ۵۰۰ هزار مترمکعب بتن و ۲ میلیون متر خرپا برای مناطق زلزله زده تامین و در ساخت و ساز واحدها به کار رفت و شن، ماسه، آجر و سایر مصالح نیز از طریق کارخانه ها و کارگاه های تولیدی شرکت های تابع بنیاد مسکن و منطقه تامین شد.

وی با اشاره به اینکه به اذعان مسئولان و کارشناسان داخلی و خارجی، در اثر مجموعه فعالیت های بنیاد مسکن و شرکت های تابعه در بازسازی سریع و ساخت واحدهای مقاوم در مناطق زلزله زده کرمانشاه، رکورد ملی و بین المللی به ثبت رسید، یادآوری کرد: با توجه به کیفیت ساخت و سازها در این منطقه زلزله های ۶.۴ و ۵.۸ ریشتری بعد از بازسازی و احداث واحدها تاثیری در این واحدها ایجاد نکرد.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: مقاومت واحدهای احداث و بازسازی شده در برابر این زلزله ها نوعی امتحان و آزمون برای کیفیت کار بنیاد مسکن و شرکت های تابعه بود به طوری که زلزله ۶.۴ ریشتری در بم و آذربایجان تلفات و خسارت های زیادی برجای گذاشته و در آذربایجان موجب تخریب ۱۸ هزار واحد ساختمانی شده بود.

فولادی، ادامه داد: بر اساس زمان بندی، بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه در مناطق روستایی تمام شده و اتمام کل بازسازی مناطق زلزله زده به ویژه در شهرها پایان امسال جشن گرفته می شود.

وی با بیان اینکه پس از زلزله کرمانشاه ۱۳ ستاد معین از بنیاد مسکن استان های مختلف برای ساخت و ساز در مناطق زلزله زده مستقر شدند، گفت: در این حادثه ۹ شهرستان، ۱۲ شهر و یک هزار و ۶۲۳ روستا آسیب دیده بودند.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

تولید مصالح باکیفیت و مقرون به صرفه در اولویت شرکت بنیاد بتن آذرآبادگان است

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان با اشاره به اینکه بنیاد بتن در قالب یک شرکت هولدینگ و زیرمجموعه های استانی در سطح کشور فعالیت می کند، گفت: هولدینگ بنیاد بتن کشور دارای ۱۱ شرکت زیرمجموعه در مناطق مختلف ایران است. 

فولادی، افزود: بنیاد بتن آذرآبادگان نیز در ۳ استان شمال غرب کشور شامل آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان فعالیت می کند و در ۸ کارگاه و کارخانه موجود در این استان ها واقع در شهرهای مراغه، اردبیل، اهر، زنجان و تبریز مصالح ساختمانی استاندارد تولید می شود.
وی یادآوری کرد: تولید و توزیع مصالح باکیفیت و مقرون به صرفه در راستای اساسنامه بنیاد مسکن برای انبوه سازان، دستگاه های اجرایی و فعالان صنعت ساختمان در اولویت این شرکت است. 

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان، با بیان اینکه محصول پایه این بنیاد تهیه بتن استاندارد و باکیفیت پس از انجام تحقیقات، آزمایشات و بررسی های لازم است، گفت: بتن تولیدی این بنیاد در سطح کشور برند بوده و این امر در بین اهل فن، دانشگاهیان و صاحب نظران ثابت شده است.

فولادی، با بیان اینکه بتن در ساخت و ساز نقش اساسی ایفا می کند، ادامه داد: در تولید بتن در این بنیاد، تمامی استانداردهای مربوط رعایت می شود، ادامه داد: زیرا این محصول در استحکام و مقاومت ساختمان در برابر تهدیدها و مخاطرات متعدد نقش بسزایی دارد و در صورت رعایت نکردن الزامات تولید بتن، ساختمان های نوساز نیز در برابر زلزله مقاوم نخواهند بود.

وی از انبوه سازان، دستگاه های دولتی و فعالان صنعت ساخت و ساز خواست بتن مورد نیاز خود را از مبادی و مراکزی تهیه کنند که خود را ملزم به رعایت استاندارد می دانند و جان و مال و امنیت مردم برای آنان با ارزش است.

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان با اشاره به اینکه تمام محصولات این بنیاد دارای نشان استاندارد است، گفت: این بنیاد دارای استانداردهای مختلف مانند ایزو ۹۰۰۰، 10000، ۱۴۰۰۰ و  ۱۸۰۰۰ در مدیریت مجموعه، مشتری مداری، ایمنی و رعایت الزامات کیفی برخوردار است و طی دوره های منظم موارد استاندارد کنترل می شود.

فولادی، افزود: این بنیاد در سطح کشور و منطقه شناخته شده بوده و با استفاده از یک مجموعه علمی و تجربی در چارچوب مقررات محصولات باکیفیت و مقرون به صرفه تولید و عرضه می کند. 

یک میلیون مترمکعب ظرفیت سالانه تولید بتن این بنیاد است

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان با اشاره به اینکه شن و ماسه مرغوب و سیمان برای تولید بتن در این بنیاد از معادن و کارخانه های منطقه تامین می شود تا بتواند در رونق اقتصادی منطقه نیز نقش ایفا کند، گفت: علاوه بر این محصولات قطعات بتنی برای استفاده در ساختمان سازی و معابر، تیرچه صنعتی، خرپای خام، بلوک های دیواری، سقفی و سبک در مجموعه بنیاد بتن آذرآبادگان تولید می شود.

فولادی، ادامه داد: ظرفیت سالانه تولید این بنیاد در زمینه بتن یک میلیون مترمکعب، در تولید تیرچه یک میلیون متر، تولید خرپای ماشینی و صنعتی ۱.۵ میلیون متر طول، انواع بلوک ۳ میلیون قالب و یک میلیون متر مربع قطعات بتنی است. 

وی یادآوری کرد: علاوه بر استفاده از ظرفیت کامل کارگاه ها و کارخانه های این بنیاد، تلاش می شود با راه اندازی خطوط جدید ظرفیت آن ها افزایش یابد تا بتوان مصالح مورد نیاز سایر استان ها را نیز در ساخت و ساز تامین کرد.

فولادی، افزود: هم اکنون با راه اندازی خط تمام اتوماتیک در بخش تولید خرپای صنعتی، این محصول به استان های خراسان، خوزستان و سایر استان ها عرضه می شود و تولید بلوک، تیرچه و سایر محصولات در زنجان، اهر و مراغه از برنامه های این بنیاد است.

کارخانه ۶۰ هزار تنی آسفالت راه اندازی شده است

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان گفت: این بنیاد علاوه بر تولید محصولات بتنی، در تولید آسفالت به صورت مشارکتی با بنیاد مسکن همکاری می کند و در این راستا کارخانه ۶۰ هزار تنی ابتدای امسال در اردبیل راه اندازی شد.

فولادی، با بیان اینکه تاکنون این کارخانه ۸ هزار تن آسفالت تولید و در بازار عرضه کرده است، ادامه داد: تولید این کارخانه بیشتر در معابر روستایی و جاده ها استفاده می شود.

وی ظرفیت تولید سالیانه این کارخانه را ۶۰ هزار تن در مرحله اول اعلام کرد و اظهار داشت: ظرفیت این کارخانه در مراحل بعدی قابل افزایش بوده و بنیاد ۲۵ میلیارد ریال در راه اندازی این کارخانه سرمایه گذاری کرده است.

نوآوری در ساخت و ساز از اولویت های بنیاد بتن آذرآبادگان است 

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان گفت: با توجه به اینکه فناوری ساخت و ساز در دنیا در حال تحول است، این بنیاد نیز نمی خواهد از این جریان عقب بماند بنابراین مطالعات و تحقیقات لازم برای نوآوری در ساخت و ساز و ساختمان سازی از سوی واحد آر.اند.دی ( تحقیق و توسعه) بنیاد در حال انجام است.

فولادی، با بیان اینکه براساس تحقیقات این واحد، در آینده نزدیک نوآوری های جدیدی در تولید مصالح نوین ساخت و ساز در این بنیاد روی می دهد، افزود: هدف از این اقدامات رعایت الزامات محیط زیست و تولید مصالحی است که به محیط زیست آسیب نرساند، از مصالح طبیعی مانند شن و ماسه حداقل استفاده شود و دیگر اینکه هدررفت انرژی در ساختمان ها به حداقل برسد.

وی با اشاره به فعالیت مجموعه های دانش بنیان مانند استارت آپ ها در تولیدات مختلف، یادآوری کرد: این بنیاد نیز در چارچوب خاصی در این زمینه تلاش می کند و برخی مجموعه های خود را با انجام برخی فعالیت های مورد تائید مبادی مربوطه دانش بنیان خواهد کرد.

فولادی، همکاری و ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی را از برنامه های این بنیاد اعلام کرد و ادامه داد: در مجموعه این بنیاد و توسعه فعالیت های آن در آینده از افراد خوش فکر، ایده پرداز و کارآفرین استفاده خواهد شد.

وی اظهار داشت: هم اکنون در مجموعه بنیاد بتن آذرآبادگان ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال دارند و به صورت غیرمستقیم برای حدود یک هزار نفر اشتغال ایجاد شده است. 

مجموعه هولدینگ بنیاد بتن در عراق و افغانستان فعال است

مدیرعامل بنیاد بتن آذرآبادگان یادآوری کرد: مجموعه هولدینگ بنیاد بتن در عرصه ساخت و ساز در عراق و افغانستان فعال بوده و تلاش می شود بنیاد بتن آذرآبادگان نیز تلاش می کند با راه اندازی مجموعه مستقلی در عراق، ترکیه، آذربایجان و افغانستان نقش خود را در صنعت ساخت و ساز این کشورها ایفا کند.

فولادی، ادامه داد: علاوه بر فعالیت در ساخت و ساز، این بنیاد تلاش می کند در مبادلات مصالح ساختمانی و فناوری با این کشورها نیز مشارکت کند.

۸۰۲۳/۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =