رگبار باران هم آلودگی هوای پایتخت را نَشُست

تهران- ایرنا- دیشب بیشتر مناطق پایتخت شاهد بارش مقطعی باران بود اما با وجود این، شاخص‌های شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت در صبح دوشنبه نشان می‌دهد که هوای این کلانشهر همچنان برای گروه‌های حساس ناسالم و آلودگی آن بیشتر هم شده است.

به گزارش ایرنا کیفیت هوای پایتخت صبح امروز با افزایش ۲۲ واحدی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز، برای گروه‌های حساس (بیماران از جمله قلبی و ریوی) در شرایط ناسالم قرار گرفته است.

داده های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز نیز از عدد ۹۰ به ۱۱۲ واحد رسیده است.

در همین مدت ۲۴ ساعته نیز آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون و منواکسید کربن به ترتیب بر روی شاخص ۸۷ و ۳۰ قرار داشت.

بر این اساس، ایستگاه‌های فرمانداری شهرری (منطقه ۱۰)، ‌شهرداری (منطقه ۲۱) و پارک قائم (منطقه ۱۷)به ترتیب با شاخص های ۱۵۸، ۱۳۷ و ۱۳۶ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های پونک، شهرداری (منطقه ۲) و شهرداری (منطقه ۲۲) به ترتیب با شاخص های ۷۶، ۷۷ و ۸۵ کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

هوای پایتخت طی ۲ روز گذشته نیز برای گروه های حساس ناسالم بوده است.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

تهرام/۸۱۳۸/ ۱۰۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =