سد عمارت گرمی دهه فجر بهره‌برداری می‌شود

اردبیل - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: عملیات اجرایی سد عمارت با ۱۱۸ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی دارای ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی است و در دهه فجر امسال بهره‌برداری می‌شود.

مسعود امامی‌یگانه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تکمیل و بهره‌برداری از عملیات اجرایی این سد ۱۲ هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان گرمی مغان زیرپوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: با بهره‌برداری از این سد ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای شرب ، ۷۵ میلیون متر مکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون متر مکعب نیز برای امور زیست محیطی اختصاص خواهد یافت.

امامی توسعه و بهبود اراضی منطقه ، تامین آب شرب  ، تامین نیاز زیست‌محیطی و پایداری جریان رودخانه ، اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت، رونق کسب و کار با توسعه باغ و زمین‌های کشاورزی، ساماندهی و اسکان عشایر، افزایش تولیدات کشاورزی و دامی و ایجاد صنایع وابسته را از جمله اهداف اجرای پروژه ذکر کرد.

وی درباره عملیات اجرایی پایاب سد سبلان مشگین‌شهر هم گفت: برای اجرای این پروژه ۹۵۰ میلیارد ریال هزینه شده و ۶۰۰ میلیارد ریال هم تسهیلات بانکی اختصاص داده شده که تکمیل آن در دستور کار قرار گرفته است.

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل بیان کرد: یکی دیگر از پروژه‌های شاخص استان پایاب سد گیوی است که تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شده و ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از محل ماده ۵۶ در این پروژه سرمایه‌گذاری می‌شود که در صورت تکمیل سه هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی کشاورزی منطقه به سیستم آبیاری مدرن مجهز خواهد شد.
۷۱۱۰/ ۱۲۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =