برداشت سه هزار و  ۸۰۰ تن گردو در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال، سه هزار و ۸۰۰ تن گردو از سه هزار و ۷۳ هکتار باغ در این استان برداشت شد که نسبت به پارسال تغییر چندانی نداشته است.

محمدعلی شریکیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع باغ‌های گردوی استان، ۲ هزار و ۶۹۰ هکتار بارور و ۲۸۳ هکتار دیگر غیربارور است.

وی افزود: بیشترین باغ گردوی استان در شهرستان های شیروان، فاروج  و بجنورد است که سالانه به ترتیب ۸۵۱، ۵۴۹ و ۴۲۰ تن محصول از این باغ ها محصول برداشت می شود.

وی اظهار داشت: ارقام گردوی تولیدی استان محلی و  «ژنوتیپ برتر» است و تنها  ۳۰ هکتار از باغ های استان دارای ارقام پیوندی «چندلر»، «فرانکت روند» و «فرانت» است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در ادامه گفت: سرمازدگی در بهار امسال ظرفیت تولید محصول گردو در واحد سطح را کاهش داد که این وضعیت در سال گذشته هم  ایجاد شده بود.

شریکیان اظهار داشت: ظرفیت تولید گردو در استان افزون بر چهار هزار تن است اما سرمای دیررس باعث کاهش محصول از باغ های استان می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ۳۰ هکتار از باغ های پیوندی در چهار سال گذشته در این استان ایجاد شده است گفت: گردو های بومی استان دارای جثه ای بزرگ هستند اما،  بعد از ۱۷ تا ۱۸ سال اقتصادی می شوند در حالیکه گردو های پیوندی دارای جثه کوچک و زودبازده هستند.

شریکیان اظهار داشت: با وجود این، گردو های بومی استان مقاوم به آفات و بیماری ها هستند.

وی با بیان اینکه شرایط آب و هوایی امسال رطوبت بالایی را ایجاد کرد، گفت: این وضعیت موجب افزایش  بیماری ها در برخی باغ های گردو شد.

وی به باغداران توصیه کرد که هر ساله نسبت به سمپاشی پیشگیرانه و تغذیه با انواع کودها و ریز مغذیها اقدام کنند و افزود: استفاده از کود های پتاسه گیاه را نسبت به مقاومت سرما افزایش می دهد.

وی اظهار داشت: همچنین سمپاشی زمستانه پوششی در سطح گیاه ایجاد می کند که مانع از نفوذ عوامل بیماری زا و قارچ ها خواهد شد.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

۳۰۰۷/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =