آلودگی هوا میهمان ناخوانده مشهد برای دوازدهمین روز پیاپی

مشهد- ایرنا- میانگین شاخص کیفیت هوای شهر مشهد با ادامه ماندگاری آلاینده‌ها در هوای این شهر روز دوشنبه برای دوازدهمین روز پیاپی در وضعیت هشدار قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان این مطلب روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: میانگین شاخص آلودگی هوای مشهد با افزایش چشمگیری نسبت به دیروز هم اکنون ۱۴۷ ای.کیو.آی و بیشتر از حد مجاز است.

تورج همتی افزود: هم اکنون کیفیت هوا درایستگاه شهید کریمی با ۱۶۷، خیام جنوبی با ۱۶۳، شهید آوینی با ۱۵۸، وحدت با ۱۵۷، سجاد با ۱۵۴، امامیه با ۱۵۳ و خیام شمالی با ۱۵۱ در وضعیت آلوده برای تمامی افراد قرار دارد.

وی ادامه داد: شاخص کیفیت هوای ۱۶ ایستگاه دیگر در مشهد نشانگر آلودگی هوا برای گروه های حساس است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: ورود توده گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان به مشهد عامل آلودگی هوای چند روز اخیر این کلانشهر است.

همتی با تاکید بر اینکه شهروندان باید از تردد غیر ضروری در شهر خودداری کنند گفت: شایسته است شهروندان، زائران و مسافران با بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌ های هوای این کلانشهر ایفا کنند.

کمیته اضطراری آلودگی هوا در خراسان رضوی نیز به دلیل تداوم آلودگی هوا در مشهد مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی مشهد را روز اول مهر تعطیل کرد.
دیروز نیز تمام مدارس شهرستان مشهد و امروز مدارس ابتدایی و استثنایی این کلانشهر به علت آلودگی هوا تعطیل شده است.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی نیز به معنای آلودگی برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

۷۴۹۶/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =