اقدام آمریکا در انتقال موقت فرماندهی عملیات هوایی از قطر

تهران - ایرنا - ستاد فرماندهی آمریکا در اقدامی آزمایشی فرماندهی عملیات نیروی هوایی خود را از پایگاه العدید قطر خارج و به ایالت کارولینای جنوبی منتقل کرد.

به گزارش روز دوشنبه تارنمای استار و استریپ که اخبار حوزه نظامی و دفاعی آمریکا را منتشر می کند، آمریکا به مدت ۱۳ سال فرماندهی کل عملیات هوایی خود را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از طریق ساختمانی در پایگاه نظامی العدید در قطر هدایت می کرد، اما به یکباره در تصمیمی ساختمان خود را در قطر  بصورت موقت تخلیه و مرکز فرماندهی را برای 24ساعت به ایالت کارولینای جنوبی منتقل کرد.

این اقدام ستاد فرماندهی آمریکا برای 24 ساعت طول کشیده و قرار است هر ماه یک بار تکرار شود و در آینده احتمالا به 8ساعت در 24ساعت افزایش می یابد.
خبرنگار واشنگتن پست در جریان این عملیات حضور داشته و هدایت الکترونیک مراکز فرماندهی برون مرزی آمریکا از درون خاک این کشور از جمله اهداف دیرینه ارتش را مشاهده کرده است.

ارتش آمریکا هم اکنون بیش از ۳۰۰ جنگنده در مناطقی مانند سوریه، افغانستان و خلیج فارس دارد.

ارتش آمریکا با این اقدام ناوگان هوایی خود را در خاورمیانه و شمال آفریقا  از هفت هزار مایل دورتر در کارولینای جنوبی هدایت می کند.  

مقامات آمریکایی انتقال "فرماندهی عملیات هوایی" خود را از پایگاه "العدید" به پایگاهی در "کارولینای جنوبی" یک "برنامه از پیش تعیین شده" اعلام کرده اند، اما کارشناسان نظامی منطقه با اشاره به تحولات اخیر، ناتوانی این پایگاه برای مقابله با حملات پهپادی و موشک های "کروز" را عمده ترین دلیل این تصمیم شتابزده می دانند.

فردریک کلمن، فرمانده ۶۰۹ مرکز عملیات هوایی و فضایی ارتش آمریکا در این باره گفت: ایران چندین بار از طریق منابع مختلف قصد حمله به نیروهای آمریکایی را داشته است.

وی در مورد تغییر رویکرد نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس افزود: صادقانه بگویم، وقتی جنگ علیه داعش به پایان رسیده و روند صلح در افغانستان در حال تکمیل شدن است، باید گفت که این منطقه در حال آرامش و به طور بالقوه پایدارتر از دهه گذشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =