«تبریز، میراث و فرهنگ» کتاب شد

تهران- ایرنا- کتاب «تبریز، میراث و فرهنگ» به قلم قاسم کاوه‌ای که در برگیرنده اطلاعات جامعی از پیشینه فرهنگی، تاریخی شهر تبریز با نگاهی به تاریخ، پیدایش و باورها منتشر شد.

این کتاب در چهارده فصل تالیف شده و در آن به موضوعاتی مانند تاریخچه پیدایش، محله های قدیمی، موزه ها و بناهای تاریخی، صنعت حمل و نقل و چاپ ، فرهنگ و ادبیات عامه، مشاهیر، آموزش، ترویج علم و هنر و صنایع دستی پرداخته شده است.
نویسنده در مقدمه این کتاب آورده است: تاریخ نگاری تبریز دارای پیشینه ای  طولانی است و با توجه به اینکه نگارش درباره پیدایش تبریز از اوایل سده پنجم میلادی صورت گرفته است، در این کتاب جغرافیای تاریخی تبریز و قسمت اصلی و هسته مرکزی شهر در دوره مورد نظر ( از دوره باستان تا پایان عصر اتابکان) مورد بررسی قرار گرفته است.
به گفته قاسم کاوه ای، این کتاب گزیده هایی از نوشته های صاحب نظرانی است که عمر خود را در این راستا صرف کرده و در معرفی فرهنگ و میراث تبریز نقش داشته اند چرا که انتقال فرهنگ غنی و میراث و تجربیات گذشتگان که تخصص نیز مجموعه همین تجربیات است، می تواند برای آیندگان مفید باشد.

روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد که، این کتاب یک کتاب اجتماعی است که با شرح وقایع و تصاویر گذشته سعی در فراهم کردن آینده ای در مختص جامعه امروزی دارد چرا که تبریز شهر کهنسال و باستانی است.
نویسنده این کتاب تجربیات نگارنده گان پیشین را بازنویسی و تطبیق کرده است و سعی بر این بوده که موثق ترین مطلب نوشته شود.
یادآور می شود،در انتهای کتاب نقشه های تبریز در گذر زمان ضمیمه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =