۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۷
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83495921
۰ نفر

برچسب‌ها

جنوب دیوانیه عراق دستخوش اغتشاش شد
زهیر الشعلان استاندار برکنار شده دیوانیه

بغداد – ایرنا – به دنبال برکناری «زهیر الشعلان» استاندار دیوانیه، عشیره الشعلان در شهرستان «الحمزه» در جنوب این استان، با برپایی تظاهرات های نامنظم ، آتش زدن تایر و بستن خیابان ها دست به اغتشاش زدند.

تعدادی از اعضای شورای استان دیوانیه شامگاه دیروز یکشنبه، در نشست فوق العاده ای، استاندار را برکنار کردند و «فیصل النائلی» را به عنوان استاندار جدید برگزیدند امری که با اعتراض زهیر الشعلان همراه شد و اصل برکناری خود را غیر قانونی دانست.

به دنبال این حادثه، عشیره الشعلان امروز در شهرستان الحمزه جنوب دیوانیه (۱۸۰ کیلومتری جنوب بغداد) به خیابان آمده و با تظاهرات و آتش زدن تایر و بستن جاده حدفاصل بین دیوانیه و «السماوه» به برکناری الشعلان اعتراض کردند.

تظاهرکنندگان همچنین خواستار انحلال کامل شورای استان شده اند.

نیروهای مبارزه با اغتشاش عراق به سرعت وارد عمل شده و از دامنه پیدا کردن اعتراضات و احتمال آتش زدن ساختمان های دولتی در شهر الحمزه جلوگیری به عمل آوردند.

گزارش ها از الحمزه حاکیست که در حال حاضر نیروهای ضدشورش بر اوضاع مسلط هستند و اوضاع آرامش نسبی پیدا کرده است.

طبق اعلام رسانه های عراق از ۱۹ عضو شورای استان دیوانیه، ۱۸ عضو شب گذشته در جلسه شرکت کرده و ۱۷ عضو به برکناری الشعلان رای مثبت دادند.

برکناری الشعلان به دنبال غیر قانونی خواندن انتخاب او به عنوان استاندار در ۵ اوت گذشته (۱۴ مردادماه) صورت گرفته است.

این دومین استاندار در عراق است که در طول کمتر از یک هفته از طرف شوراهای استان برکنار می شوند و قبل از الشعلان، «کرار العبادی» استاندار بابل نیز به اتهام جعلی بودن مدارک محل اقامت از طرف شورای استان در سه شنبه گذشته برکنار شده بود.

براساس قانون عراق، شورای های استانی دارای صلاحیت های گسترده ای هستند و بدون رجوع به دولت و پارلمان می توانند مسوولان محلی خود را برگزیده یا کنار بزنند./

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =