وحشت در آلمان، راستگرایان دست به اسلحه شدند

تهران - ایرنا - تشدید اقدام راستگرایان افراطی در جمع‌آوری اسلحه، در کنار اقبال روزافزون مردم اروپا از جمله آلمانی‌ها به آنها، زنگ هشدار را درمورد بازگشت قاره سبز به دوران خشونت و درگیری به صدا درآورده است. 

تارنمای «دویچه‌وله» آلمان در خبری اعلام کرده، پلیس این کشور در عملیات‌ امسال خود علیه راستگرایان افراطی سلاح زیادی را کشف کرده‌ به گونه‌ای که گزارش وزارت کشور آلمان نشان می‌دهد آمار سلاح‌های کشف شده نسبت به سال گذشته ۶۱ درصد رشد داشته است.
طبق اعلام وزارت کشور آلمان، امسال تعداد بیشتری از گروه‌های راستگرای افراطی در این کشور مسلح شده‌اند.

وزارت کشور آلمان مسلح شدن راستگرایان را در پاسخ به پرسش نمایندگان حزب چپ‌ها در پارلمان این کشور تایید کرده است.

به گزارش ایرنا، در ماه‌های اخیر، اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و محلی در برخی کشورهای اروپایی، بهت و حیرت ناظران را به همراه داشته که چگونه، اقبال به راستگرایان تندرو و ضد مهاجر، در حال افزایش است.

موضوعی که روزنامه ایتالیایی «رپوبلیکا» از آن را «زلزله‌ای وحشتناک» دانسته و روزنامه «لوموند» فرانسه نیز آن را «موفقیت قدرتمندانه افراطیان راستگرا» ارزیابی کرده است.
روزنامه «تلگراف» چاپ هلند نیز پشت کردن به احزاب چپ و سنتی را «سیلی مضاعف» به «دولت‌های ائتلافی ناپایدار» توصیف کرده است.
هرچند احزاب راست‌ افراطی در برابر احزاب سنتی نتوانسته‌اند آرای بالایی کسب کنند،‌ اما همین افزایش اقبال عمومی نیز سبب شده تا میزان جرم و جنایت تندروها و اقدامات مسلحانه آنها در برخی کشورهای اروپایی بویژه آلمان افزایش یابد.

طبق گزارش شبکه اول رادیو و تلویزیون آلمان (ARD)، در سال گذشته ۵۶۳ جرم با انگیزه راستگرایانه به ثبت رسیده که از آن میان ۲۳۵ جرم خشونت‌آمیز بوده است.
پلیس در این پرونده‌ها به وضعیت ۱۰۹۱ اسلحه هم رسیدگی کرده است.

سال 2018 میلادی ۶۷۶ اسلحه برای چنین جرایمی توقیف شده بود اما آمار امسال نشان می‌دهد، تعداد سلاح‌های کشف شده در مقایسه با سال گذشته بیشتر شده و مقام‌های آلمانی از رشد ۶۱ درصدی این آمار خبر داده‌اند.
پلیس اعلام کرده، در رسیدگی به پرونده راستگرایان آلمانی انواع مختلف کلت، تفنگ و سلاح‌های تهاجمی و جنگی و همچنین تله‌های انفجاری و مواد آتش‌زا کشف شده‌ است.

«ماتیاس کونت» کارشناس مسائل راستگرایی از «انستیتوی دموکراسی و جامعه مدنی»، روند مسلح شدن راستگرایان آلمانی را  «وحشتناک» توصیف کرده و گفته: راستگرایان آلمانی آماده می‌شوند تا عملیات نظامی علیه اقلیت‌ها، مخالفان سیاسی و همچنین نمایندگان دولت انجام دهند.
کونت هشدار داده، هدف راستگرایان «ارعاب جامعه» است. ضمن آنکه بخشی از «گروه‌های راستگرای افراطی خواهان جنگ داخلی هستند.»

در بررسی و تحقیقات پیرامون مرگ «والتر لوبکه» فرماندار شهر «کاسل» سیاستمدار عضو حزب دموکرات مسیحی، نزدیک به ۴۶ تفنگ و سلاح گرم کشف شده است.

این سیاستمدار از حزب «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، پیش از مرگ خود بارها از سوی نیروهای راست‌ افراطی تهدید به مرگ شده بود.
در یک جلسه غیرعلنی  کمیسیون امور داخلی مجلس نمایندگان آلمان(بوندستاگ) نماینده دادستان فدرال آلمان در ارتباط با سلاح‌های کشف شده پرونده لوبکه گزارش داده که این سلاح‌ها و محل اختفای آن به صورت حرفه‌ای انتخاب شده بود.
لوبکه دوم ژوئن(تیر - مرداد) امسال در منزل مسکونی‌ خود در شهر «ولف‌هاگن» از فاصله نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به‌ شدت مجروح شد و در بیمارستان جان خود را از دست داد.

لوبکه از جمله سیاستمدارانی بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی از سیاست مهاجرپذیری آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، حمایت کرده بودند. این سیاستمدار در آن زمان حتی اعلام کرده بود که پشتیبانی از پناهجویان و آوارگان برای او یک اصل است و گفته بود، هر کس که نمی‌تواند با احترام به این اصل زندگی کند، می‌تواند از شهر کاسل برود.

از آن هنگام تا زمان مرگ لوبکه، بارها نامه‌هایی تهدیدآمیز به آدرس دفتر لوبکه در کاسل ارسال شده بود.هدفگذاری برای کشتن 200 سیاستمدار
کمتر از سه ماه پیش، رسانه‌های آلمانی اعلام کردند، یک گروه راستگرای آلمانی که بیشتر اعضای آن از نیروهای ارتش و پلیس بودند، برای کشتن ۲۰۰ سیاستمدار آلمانی برنامه‌ریزی کرده‌ و حتی کیسه‌هایی برای اجساد آنها سفارش داده بودند.
طبق گزارش سازمان اطلاعات داخلی آلمان، اسناد و پرونده یک گروه راست افراطی موسوم به «نورد کرویتس»(Nordkreuz) که به طور عمده از نیروهای پلیس و سرباز هستند، در اختیار پارلمان این کشور قرار داده شده است.

مقام‌های امنیتی آلمان اعلام کرده بودند که اقدامات نظارتی علیه این گروه را بیشتر خواهند کرد اما برای این کار به تایید و مجوز کمیسیون ویژه پارلمان آلمان نیاز دارند.

بیش از ۳۰ نفر از اعضای این گروه  متهم‌ هستند که برای انجام عملیات تروریستی و قتل برنامه‌ریزی کرده بودند.

بیشتر اعضای این گروه افراطی که از طریق شبکه تلگرام با هم ارتباط داشتند، از نفرات سابق ارتش و پلیس، از جمله شماری از کارکنان سابق پلیس جنایی ایالت «مکلنبورگ-فورپومن» در شمال شرق آلمان بودند.

اعضای گروه به تسلیحات و مهمات ارتش و اداره پلیس آلمان هم دسترسی داشتند. سه تن از اعضای این گروه متهم‌ هستند که نزدیک به ۱۰ هزار گلوله و یک مسلسل از اداره پلیس به سرقت برده‌اند.

طبق اعلام سرویس‌های امنیتی آلمان، این افراد توانسته‌اند از طریق رایانه‌های اداره پلیس یک «فهرست مرگ» متشکل از آدرس‌های دقیق ۲۰۰ سیاستمدار احزاب سوسیال دموکرات، اتحاد دموکرات مسیحی، حزب سبزها و چپ آلمان را برای قتل تهیه کنند.
این گروه افراطی همچنین فهرستی متشکل از ۲۵ هزار حامی و کمک‌کننده به پناهجویان در ایالت‌های مکلنبورگ - فورپومان و براندنبورگ نیز جمع‌آوری کرده است.

رسانه‌های آلمان، اقدام گروه راستگرای افراطی «نوردکرویتس» را شبیه روش «شبکه زیرزمینی ناسیونال سوسیالیست» (NSU) توصیف کردند که از دیدگاه‌های نازی‌ها در دوران هیتلر الهام می‌گرفت.

این شبکه در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ میلادی هشت شهروند ترک‌تبار، یک شهروند یونانی‌تبار و یک مامور پلیس آلمان را در شهرهای مختلف آلمان به قتل رساند. 2023

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha