۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۵
کد خبرنگار: 1330
کد خبر: 83495531
۰ نفر

برچسب‌ها

تفاهم‌نامه بنیاد مصطفی(ص) با بنیاد ملی نخبگان به امضا رسید

تهران- ایرنا- بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) و بنیاد ملی نخبگان، به منظور ارائه تسهیلاتی به نخبگان علمی، تفاهم­نامه‌­ای به امضا رساندند.

به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)؛ بنیاد ملی نخبگان تسهیلاتی به اجتماعات نخبگان علمی در ارتباطات بین‌­المللی با برگزیدگان جایزه مصطفی(ص)، اعطا می­‌کند.

این تفاهم­نامه در دو محور دانشجویان برتر دوره دکتری و برگزیدگان جایزه شهید دکتر چمران، کاظمی آشتیانی، استادان سرآمد و استادان شامخ تنظیم شده است.

در محور اول این تفاهم­نامه، دو طرح فرصت مطالعاتی زیر نظر برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) و شرکت در دوره‌­ها و کارگاه‌­های آموزشی ارائه­ شده توسط برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) در نظر گرفته شده است.

در محور دوم آن نیز، پنج طرح شامل فرصت مطالعاتی زیر نظر برگزیدگان جایزه مصطفی(ص)، انتشار کتاب مشترک بین­‌المللی با برگزیدگان جایزه مصطفی(ص)، برگزاری کارگاه/ دوره مشترک علمی با برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) در ایران، برگزاری سخنرانی مشترک در ایران و شرکت در دوره­‌ها و کارگاه‌­های آموزشی ارائه‌­شده توسط برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) در نظر گرفته شده است. مدت زمان این دوره‌ها از یک ساعت تا یک سال مشخص شده است و سهمیه سالانه برای هر کدام از این طرح­‌ها نیز دو الی پنج نفر در نظر گرفته شده است.

حسین سالاریه معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان، در خصوص اهداف این تفاهم­نامه گفت: در راستای بهره‌­مندی هر چه بیشتر دانشجویان و دانش­‌آموختگان تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان از فعالیت­‌های علمی و تحقیقاتی که در حوزه­‌های تخصصی مربوط به برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) صورت می­‌گیرد، این تعامل با بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) انجام شده است. بسیاری از دانشجویان مستعد به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکتری جهت انجام دوره­‌های فرصت مطالعاتی در خارج از کشور، توسط بنیاد ملی نخبگان حمایت می­‌شوند. از طرفی هر دو سال یکبار شاهد هستیم که افراد بسیار برجسته علمی در بین دانشمندان مسلمان توسط بنیاد مصطفی(ص) انتخاب می­‌شوند که از توانمندی‌­های بسیار بالایی در تحقیقات، چه به لحاظ علمی و چه به لحاظ امکانات سخت افزاری، بهره‌­مند هستند.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در ادامه اظهار داشت: ایجاد شرایطی که دانشجویان با استعداد ایرانی بتوانند از این توانایی بالای علمی-تحقیقاتی در جهان اسلام بهره‌­مند شوند، در رشد و پیشرفت علمی دانشجویان ایرانی و نهایتا کشور می­‌تواند بسیار موثر باشد.

وی اضافه کرد: جهان اسلام هم­‌اکنون حدود دو میلیارد جمعیت و نیروی انسانی دارد؛ منابع و ثروت­‌های ارزشمند خدادادی و طبیعی فراوانی دارد؛ از طرفی با پیشرفت­‌های علمی و فناوری عملا مرزکِشی­‌های جغرافیایی و سیاسی در بسیاری از حوزه­‌های دانشی و احتمالا اجتماعی در حال برداشته­‌شدن است و این برای کشور ما که از منابع بسیار خوب نیروی انسانی با استعداد برخوردار هست، فرصت بسیار خوبی فراهم می­‌کند که از طریق حضور در برنامه­‌های تحقیقاتی بین­‌المللی جایگاه مناسبی برای گسترش تحقیقات بنیادی، کاربردی و حتی ثروت­‌آفرینی پیدا کند.

سالاریه با اشاره به اینکه همکاری­‌های علمی در سطح بین­‌الملل از چندین منظر مفید خواهد بود، گفت: برگزیدگان جایزه مصطفی(ص)، افراد شناخته­‌شده علمی در سطح بین­‌الملل هستند و از طرفی این افراد از بین جامعه مسلمانان جهان انتخاب می­‌شوند و قرابت فکری و اعتقادی با ما دارند. همکاری­‌های علمی و تحقیقاتی در سطح بین‌الملل بین مسلمانان از چندین جنبه مفید است؛ در ابتدا سبب وحدت هر چه بیشتر و کاهش تفرقه در جهان اسلام می­‌شود، باعث رشد علمی و اقتدار آفرینی علمی در جهان اسلام و کسب اعتبار و ترفیع جایگاه و منزلت کشورهای اسلامی می­‌شود و در نهایت سبب رشد اقتصادی از طریق ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر دانش بین مسلمانان خواهد شد.

وی ادامه داد: این همکاری علمی، تاثیر به سزایی در به اشتراک­‌گذاری تجربیات موفق سایر کشورهای اسلامی در رفع مشکلات اجتماعی، سیاستگذاری علم و فناوری و اقتصادی سایر کشورهای جهان اسلام خواهد داشت.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در پایان خاطرنشان کرد: همکاری بنیاد ملی نخبگان و بنیاد مصطفی(ص) در دو حوزه دانشجویان و دانش­‌آموختگان خواهد بود و این حمایت­‌ها به تدریج و در راستای اهدافی که اشاره شد، گسترش خواهد یافت.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha