۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۸
کد خبرنگار: 2038
کد خبر: 83495398
۰ نفر

برچسب‌ها

  تعامل ملی از دریچه نگاه رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- لزوم ایجاد تعامل ملی و راهکارهایی جهت رسیدن به این مهم، مورد توجه و بررسی در برخی از رسانه های داخلی قرار گرفت و این موضوع از ابعاد گوناگون بررسی شد ...

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛ بررسی امروز یکشنبه هفتم مهر نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در زمینه تعامل و انسجام ملی مطالبی را منتشر کرده اند اما در رسانه های منتسب به جریان اصولگرا در این خصوص مطلبی یافت نشد.

رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب بر این عقیده اند که وفاق اجتماعی یکی از ملزومات توسعه است. به نظر این رسانه ها، توسعه حاصل کار مشترک محسوب می شود و باید باور کرد هیچ گروهی و فردی توانایی مدیریت کشور را به تنهایی ندارد.

همچنین این رسانه ها پذیرش مسوولیت ها و  متهم نکردن همدیگر به استبداد، دیکتاتوری و کم کاری و اتحاد بر حول مفاهیم و اهداف را از دیگر نشانه های توسعه، عنوان کرده اند.

رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب، یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه یافتگی را اجماع نخبگان، دانسته و مواردی چون تعامل ملی جایگزین رقابت جناحی، وارد نکردن اختلافات شخصی در مقوله تصمیم‌سازی و نداشتن رقابت بر سر مسائل ملی را از راهکارهای کارشناسان برای اجماع‌سازی در کشور، عنوان کرده اند.

به گزارش این رسانه ها، کارشناسانی ضمن تأکید بر ضرورت اجماع سازی بر سر مسائل کلان و ملی، موارد مختلفی را به عنوان  موانع یاد کرده‌اند، از جمله اینکه گفت‌وگو میان بخش‌های حاکمیتی و غیر حاکمیتی و حتی نهادهای تصمیم‌ساز به میزان کافی انجام نمی‌شود و داخل نکردن بحث‌های جناحی به تصمیم‌های کلان است.

وفاق اجتماعی از ملزومات توسعه

روزنامه ابتکار در ستون سرمقاله خود یادداشتی به قلم جهانبخش محبی‌نیا با عنوان وفاق ملی؛ مبنای پیشرفت و توسعه، ‌ منتشر کرده است که در بخشی از آن آمده است: به گمانم برای حفظ و بقای ملک در ایران بزرگ‌ترین و ضروری‌ترین عامل، همانا برخورداری از شاخص‌های مطلوب توسعه است. رشد اقتصادی هرچند قادر به ارائه تصویری جامع از توسعه نیست، اما در این مسیر قدم اول است.

وفاق اجتماعی یکی از ملزومات توسعه است. اتحاد بر حول مفاهیم و اهداف یکی دیگر از نشانگان توسعه به حساب می‌آید. ملاک‌های ارزیابی ارضاع کشور نیز از سایر انتظاراتی است که مفروض است. گریزان بودن نخبگان و مسئولان از پذیرش مسئولیت‌ها و متهم کردن همدیگر به استبداد، دیکتاتوری و کم‌کاری، رمقی برای توسعه باقی نمی‌گذارد... منصفانه است حداقل هر کس به میزان مسئولیتی که دارد قصور را بپذیرد و از همه مهم‌تر گزارش عملیات و اقدام مثبت برای همبستگی اجتماعی، رشد اقتصادی، پیشرفت علمی و زیرساخت‌های مربوط به آی‌تی را ارائه دهد... لیاخوف‌وار به نهادهای برآمده از مردم وقتی تاخته می‌شود، اطمینان داشته باشید مسیر به سمت‌وسوی افتراق و دوقطبی‌کردن جامعه پیش می‌رود. هنر امروز اداره جامعه و کشور به نحوی است که در بین ملل دیگر بتوان به توانایی‌های عمومی بالید. در دهه اخیر چینی‌ها، کره‌ای‌ها، بعضی از کشورهای عربی و ترکیه به پیشرفت‌های بسیار خوبی رسیده‌اند، در کشورهای‌شان صنایع را تقویت بخشیده‌اند و بسیاری از موانع را از سر راه برداشته‌اند اما ما هنوز در مرحله متهم کردن و خائن جلوه‌دادن همدیگر هستیم.  بدون تعارف باید فهمید که توسعه حاصل کار مشترک است... سعادت، فضیلت، رفاه و آرامش همه بستگی به اتحادی دارد که در قول و عمل ملتزم به آن باشیم. نادیده گرفتن استعداد ایرانیان داخل و خارج از کشور در پیشرفت و آبادانی، بدون تعارف از عدم آگاهی ریشه می‌گیرد و ستم بر ملتی است که به نام ایران شناسنامه در دست دارد.

اجماع نخبگان از مولفه های توسعه یافتگی

روزنامه ایران در گزارشی با اشاره به راهکارهای کارشناسان برای اجماع‌سازی در کشور به موارد مطرح شده از طرف کارشناسان پرداخته است که از جمله می توان به تعامل ملی جایگزین رقابت جناحی، اختلافات شخصی وارد مقوله تصمیم‌سازی نشود و بر سر مسائل ملی نباید رقابت کرد، اشاره کرد.

به گزارش این روزنامه، محمود سریع‌القلم از صاحبنظران در حوزه توسعه در کتاب «عقلانیت و توسعه یافتگی» یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه یافتگی را «اجماع نخبگانی» می‌داند و توضیح می‌دهد که تجربه کشورهای توسعه یافته حکایت از آن دارد که در این کشورها بر سر توسعه و راه‌های رسیدن به آن یک اتفاق نظری بین نخبگان اعم از نخبگان داخل و بیرون حاکمیت وجود دارد. در حقیقت این اصل ناظر بر آن است که با وجود اختلاف نظرها و تفاوت سلیقه‌های موجود کارشناسی یا گفتمانی در بین مجموعه‌های مختلف یک کشور، تصمیم‌گیری‌ها حول مسائل کلان و ملی باید بر اساس یک اتفاق نظر و اجماع صورت بگیرد. این البته به معنای نادیده گرفتن تفاوت سلایق و آزادی بیان در طرح و ارائه دیدگاه‌های مختلف از سوی صاحبنظران و کارشناسان نیست. بلکه به معنای آن است که این اختلاف سلایق و ارائه دیدگاه‌ها اتفاقاً باید به عنوان بازوی مشورتی و کارشناسی تصمیم گیرندگان مورد استفاده قرار گیرد اما آنگاه که دیدگاه‌ها مطرح شد و روند تصمیم‌سازی در مجاری قانونی و تعریف شده خود انجام شد آنگاه آن تصمیم باید مورد توجه و تمکین همگان قرار گیرد.

با این حال سؤالی که به ذهن متبادر می‌شود اینکه با وجود مشکلات مختلف در حوزه‌های گوناگون و لزوم چاره‌اندیشی سریع درباره آنها و آنچه از سوی برخی کارشناسان ضرورت اتخاذ تصمیم‌های سخت خوانده می‌شود، چرا فرآیند اجماع سازی در ایران به سهولت انجام نمی گیرد و بعضاً حتی در بین سران قوا هم نسبت به مقوله‌های کلان و ملی تفاوت دیدگاه بسیار است. یا با وجود برخی اقدامات پراکنده حل یک موضوع همچنان بلاتکلیف می‌ماند.

 موانع بر سر ضرورت اجماع سازی بر سر مسایل کلان و ملی

 روزنامه ایران گزارش داد: کارشناسانی که نقطه نظرات خود در این باره را با این روزنامه در میان گذاشته اند ضمن تأکید بر ضرورت اجماع سازی بر سر مسائل کلان و ملی، موارد مختلفی را به عنوان موانع یاد کرده‌اند از جمله اینکه گفت‌وگو بین بخش‌های حاکمیتی و غیر حاکمیتی و حتی نهادهای تصمیم‌ساز به حد کافی انجام نمی‌شود. به اعتقاد آنها گفت و گوهای مستمر می‌تواند دیدگاهها را به یکدیگر نزدیک کند. عدم بهره بردن از نظر کارشناسان مجرب درباره تصمیم‌ها هم یکی دیگر از موارد مورد تأکید بود. به اعتقاد آنها، حضور نخبگان، اساتید دانشگاه‌ها و متخصصان حوزه‌های مرتبط در فرآیند تصمیم‌سازی‌ها هم بنیه کارشناسی تصمیم‌ها را تقویت می‌کند و هم فرآیند اعتماد سازی به آنها را افزایش می‌دهد. نکته مورد اشتراک دیگر داخل نکردن بحث‌های جناحی به تصمیم‌های کلان است. پدیده‌ای که به گفته کارشناسان یکی از موانع اساسی رسیدن به اجماع است.

لزوم کنارگذاشتن اختلافات بین سیاستمداران داخلی و اتحاد و انسجام حول محور رهبری

افکارنیوز در گزارشی آورد: محمد مهدی مفتح، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس و نماینده مردم تویسرکان به به لزوم اتحاد و انسجام جریانات سیاسی کشور در مقابل دشمنان انقلاب اسلامی اشاره و اظهار کرد: با توجه به اینکه دشمنان ایران اسلامی همه توانمندهای خود را علیه کشورمان به کار بسته‌اند، بنابراین سیاستمدارن و فعالان حوزه سیاست اگر اختلاف نظری در داخل کشور با هم دارند، آن را کنار بگذارند و در مقابل نظام سلطه به صورت یکپارچه ایستادگی کنند و البته ناگفته نماند که این اتحاد و انسجام هم باید حول محور رهبری انقلاب باشد تا ایشان بتوانند مدیریت مجموعه را به خوبی اعمال کنند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha