شکست زودهنگام نتانیاهو در تشکیل کابینه

تهران - ایرنا - پس از انتشار گزارش هایی در مورد تصمیم احتمالی "بنیامین نتانیاهو" برای کنار کشیدن از مسئولیت به منظور تشکیل کابینه در سرزمینهای اشغالی، به احتمال بسیار زیاد "بنی گانتس" رهبر "آبی و سفید" مامور تشکیل کابینه خواهد شد که با توجه به آشفتگی سیاسی در میان صهیونیست ها سرانجام کار وی نیز مبهم است.

در حالیکه نتانیاهو چهارشنبه گذشته با حمایت ۵۵ کرسی پارلمان رژیم اشغالگر مامور تشکیل کابینه شد، دیشب (شنبه شب) رسانه های صهیونیستی گزارش دادند که وی در صورت شکست مذاکرات بین احزاب "لیکود" و "آبی و سفید"، مسئولیت تشکیل کابینه را به "ریولین" رییس رژیم صهیونیستی تفویض می کند. ریولین پس از مامور کردن نتانیاهو برای تشکیل کابینه، پیشنهاد تشکیل کابینه واحد و ائتلاف میان دو حزب رقیب را داده بود.

حزب لیکود در بیانیه ای اعلام کرد که "نتانیاهو به تیم مذاکره کننده خود دستور داده که در جریان مذاکره با حزب آبی و سفید از هر اقدامی برای پیشبرد تشکیل کابینه واحد استفاده کند. اما اگر این حزب پیشنهاد تشکیل کابینه واحد را نپذیرد، نتانیاهو به احتمال زیاد مسئولیت تشکیل کابینه را برمی گرداند.     

گروه های مذاکراتی دو حزب رقیب در سرزمینهای اشغالی فلسطین قرار است امروز مذاکرات برای تشکیل کابینه واحد را ادامه دهند. رهبران حزب لیکود و آبی و سفید پس از کسب اکثریت آرا حزبشان در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، رقابت نزدیکی را برای رسیدن به مقام نخست وزیری دارند.

زمانیکه نتایج انتخابات پارلمانی در سرزمین های اشغالی اعلام شد و نمایندگان فرد مورد نظر خود را برای تشکیل کابینه به رییس رژیم صهیونیستی معرفی کردند، نتانیاهو حمایت ۵۵ کرسی و گانتس حمایت ۵۴ کرسی پارلمان این رژیم را کسب کرد. این میزان حمایت برای تشکیل کابینه کافی نیست و نخست وزیر صهیونیست به حداقل ۶۱ کرسی برای تشکیل کابینه نیاز دارد. در صورت تشکیل کابینه واحد، ائتلاف آنها با کسب ۶۵ کرسی قدرت را در دست خواهند گرفت.

گانتس در اوایل اعلام نتایج انتخابات طبق نظرسنجی ها حمایت ۵۷ نماینده را برای تشکیل کابینه در اختیار داشت، اما با خروج حزب "بلد" (از احزاب فهرست مشترک اعراب) با ۳ کرسی از جمع حامیان گانتس، تعداد آنها به ۵۴ نفر کاهش یافت. اما "ایمن عوده" رهبر فهرست مشترک عربی که با کسب ۱۳ کرسی به پارلمان رژیم صهیونیستی راه یافته، در ادعایی جالب توجه اظهار داشته که حزب آبی و سفید از او خواسته بود تا به صورت تاکتیکی فقط ۱۰ نماینده از مجموع ۱۳ نماینده ائتلاف مزبور از نخست وزیری گانتس حمایت کنند تا ریولین ابتدا نتانیاهو را به جهت کسب حمایت ۵۵ نماینده کنست مامور تشکیل کابینه کند و گانتس پس از ناکامی مجدد نتانیاهو در تشکیل کابینه، رایزنی با احزاب را آغاز کند.

همزمان با این اتفاقات و اخبار منتشر شده از حزب لیکود در مورد تصمیم نتانیاهو برای واگذاری مسئولیت تشکیل کابینه، روزنامه آنلاین "تایمز آو اسرائیل" نوشت: اگر نتانیاهو در سه پرونده فساد مالی متهم شود، غیبت طولانی را خواهد داشت و طبق مقررات گانتس به عنوان "نخست وزیر موقت" از تمام اختیارات نخست وزیری بهره می برد.

رییس رژیم صهیونیستی در جریان سخنرانی برای تفویض اختیار تشکیل کابینه به نتانیاهو گفت اگر وی موفق به این کار نشود، گانتس را معرفی خواهد کرد.

البته اگر گانتس نیز مامور تشکیل کابینه شود با کسب حمایت کرسی های کمتر از حد نصاب، قطعا در طول ۲۸ روز زمان مقرر همانند نتانیاهو با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد، زیرا آشفتگی در میان احزاب سرزمین های اشغالی به حدی موج می زند که آنها را به بن بست رسانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha