۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۳
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83495308
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در اتریش

تهران-ایرنا- مردم اتریش روز یکشنبه برای شرکت در انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق های رای گیری رفتند.

به گزارش تارنمای شبکه بی بی سی انگلیسی، این انتخابات به دنبال فروپاشی دولت ائتلافی اتریش پس از انتشار یک ویدئوی جنجالی برگزار می شود.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که سباستین کورتز صدراعظم پیشین از حزب محافظه کار "مردم" در مسیر کسب بیشترین آراء قرار دارد اما به یک شریک ائتلافی نیاز خواهد داشت. سوسیال دمکرات ها، حزب راست افراطی آزادی، سبزها و لیبرال ها نیز در این رقابت حضور دارند.

انتظار می رود پس از این انتخابات مذاکرات بر سر تشکیل دولت ائتلافی سخت باشد و ممکن است برای هفته ها بطول انجامد. این انتخابات قرار است ساعت 17( به وقت محلی) پایان یابد.

انتشار نوار ویدئویی از هانس کریستین اشتراخه رهبر حزب آزادی و معاون صدراعظم پیشین اتریش پیشتر جنجال هایی را در این کشور ایجاد کرد که باعث سرنگونی ائتلاف به رهبری سباستین کورتز شد.

این ویدیو اشتراخه را درحالی نشان می دهد که به یک زن که گمان می کرده از الیگارش های روسی است قرار دادهای دولتی پیشنهاد می کند. اشتراخه در ازای پیشنهاد خود خواستار حمایت سرمایه دار روس از حزب «آزادی» اتریش می شود.

مجله اشپیگل و روزنامه زدویچه زایتونگ آلمان منبع این ویدئو را افشا نکرده اند اما گفته اند، این فیلم بطور مخفیانه در سال 2017 میلادی و پیش از انتخابات پارلمان اتریش ضبط شده است؛ انتخاباتی که منجر به تشکیل دولت ائتلافی دست راستی و ائتلاف کورتس با اشتراخه شد.

به دنبال این رسوایی، اشتراخه و تمام وزرای حزبش (آزادی) از دولت کورتس جدا شدند. کورتس پیشتر وعده داده بود که انتخابات پارلمانی زودهنگام در ماه سپتامبر آینده برگزار شود.

حزب آزادی اتریش با رهبر جدیدش به نام نوربرت موفر امیدوار  است ائتلاف پیشین با سباستین کورتز را احیا کند اما کورتز ممکن است در مسیر یک توافق جانبه با حزب سبزها و حزب لیبرال نئوس گام بردارد.

همچنین گزارش شده است که ایجاد ائتلاف کورتز با سوسیال دمکرات ها بعید به نظر می رسد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =