مدرسه ۹ کلاسه «رحمان» در سرپل‌ذهاب به بهره‌برداری رسید

قصرشیرین- ایرنا- مدرسه ۹ کلاسه «رحمان» با ۱۷ میلیارد ریال اعتبار با حضور قائم مقام مدیرکل بانک سامان، فرماندار و جمعی از مسئولان، معلمان و دانش‌آموزان در سرپل‌ذهاب به بهره‌برداری رسید.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، عضوهیات مدیره بانک مرکزی سامان در این مراسم گفت: این بانک با تشکیل صندوق خیریه در سال ۸۹ در زمان وقوع بلایا و مصیبت های طبیعی پیشتاز و پیشگام بوده و خدماتی به مردم ارائه می دهد.

علی نعمتی افزود: از سال ۸۹ تاکنون بانک سامان هفت مدرسه در استان های مختلف ساخته و بیش از پنج هزار متر فضای آموزشی با ۳۹ کلاس درسی آماده کرده و در مجموع ۱۲ هزار متر مربع زمین و محوطه سازی انجام داده است.

وی تصریح کرد: بانک سامان بعد از وقوع زلزله سال ۹۶ بلافاصله در منطقه حضور پیدا کرد و اقدام های بسیار خوبی نیز برای دانش آموزان انجام داده است.

عضو هیات مدیره بانک مرکزی سامان گفت: همچنین بانک سامان ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت های ساختمان فوریت های پزشکی شهرستان سرپل ذهاب هزینه کرده است.
فرماندار سرپل ذهاب نیز در این مراسم گفت: در جریان زلزله سال ۹۶ در این شهرستان، ۳۲ باب مدرسه تخریب شد که با همت خیران و دولت حوزه بازسازی توسعه یافت و امروز ۵۷ مدرسه در حال بازسازی و یا ساختن است.

محبت جمالی نیا افزود: بازسازی مدارس در سرپل ذهاب با هدف افزایش سرانه آموزشی صورت گرفته است.

فرماندار سرپل ذهاب اظهار داشت: زلزله آبان سال ۹۶ در مجموع ۳۶ هزار واحد آسیب دیده در شهرستان برجای گذاشت که از مجموع این واحدها در شهر و روستا ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد تخریبی بازسازی شده و ۱۸ هزار و ۴۸۶ واحد تعمیرات خود را انجام داده اند.

وی با اشاره به تسهیلات تکمیلی واحدهای نیمه کاره گفت: به علت تورم و مشکلات اقتصادی و تحریم ها، واحدهای در حال ساخت در شهرستان هنوز تکمیل نشده اند که برای تسریع در روند بازسازی تسهیلات تکمیلی در نظرگرفته شده است.

جمالی نیاگفت: قبل از زلزله ۱۰ هزار و ۸۰۹ واحد در۲۰۴ روستای سرپل ذهاب وجود داشت که این تعداد در جریان بازسازی به ۱۲ هزار و ۹۳۳ واحد افزایش یافته است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده را تا نیمه اول سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۷۳۹۹/۳۰۱۲/‌۸۰۶۶