۲۰ هکتار از مراتع خراسان شمالی در آتش سوخت

بجنورد- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال ۲۰ هکتار از گستره عرصه‌های طبیعی استان که ۹۹ درصد آن را مرتع تشکیل می داد، در آتش سوخت.

جواد نظری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این زمینه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۵ فقره آتش سوزی در این استان ۲۸ هزار کیلومترمربعی به وقوع پیوسته است.

وی خطای انسانی را عامل اصلی این آتش سوزی ها دانست و افزود: علی رغم تاکیدات بسیار برای روشن نکردن آتش در مراتع بویژه فصول گرم اما، این کار انجام می شود که تبعات ناگواری را برای عرصه های طبیعی در پی دارد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه بارندگی های امسال پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی استان را تقویت کرده است با گرم شدن هوا، مراتع و جنگل های استان بیشتر در معرض آتش سوزی قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، در چند روز گذشته سه فقره آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی شهرستان‌های راز و جرگلان و مانه و سملقان خراسان شمالی رخ داد که ۱۳ هکتار از این عرصه ها در آتش سوخت.

این در حالی است که به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی برنامه ریزی های خوبی در راستای تجهیز دستگاه های اطفای حریق در سطح عرصه های منابع طبیعی استان و حضور بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از جوامع محلی و مشارکت همه جانبه بهره برداران  برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی ها صورت گرفته بود.

گستره آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان در سال گذشته ۷۲ هکتار و در سال ۹۶ نیز ۳۷۰ هکتار بوده است.

مساحت حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری این استان ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک ‌میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.

کمبود نیرو، مشکل مهم برای حفاظت از عرصه های طبیعی خراسان شمالی اعلام می شود.

ط/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =