۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۷
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83494847
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش ۲۰ درصدی برداشت گردو در مهاباد

مهاباد- ایرنا- مسوول واحد باغبانی جهاد کشاورزی مهاباد گفت: امسال یک‌هزار و ۲۷۰ تن گردو از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود که نسبت به پارسال ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سعید کریمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این میزان محصول از ۷۴۷ هکتار از باغ‌های گردو در این شهرستان برداشت خواهد شد، افزود: بارندگی‌های خوب در سال زراعی جاری و همچنین نبود پدیده سرمازدگی در سطح باغ‌های این شهرستان موجب شده تا برداشت این محصول در سطح این شهرستان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در باغ‌های مهاباد بیش از یک‌هزار و ۷۰ تن گردو برداشت شده‌بود، ادامه داد: بر اساس شرایط موجود انتظار داریم امسال از هر هکتار باغ گردو، یک‌هزار و ۷۰۰ کیلوگرم گردو برداشت شود.

وی اظهار داشت: ارقام «کاغذی» و «سنگی» جزء ارقام محلی گردوی برداشتی و «چندلر» و «فرنور» هم جزء ارقام اصلاح شده این محصول در این شهرستان است.

مسوول واحد باغبانی جهاد کشاورزی مهاباد با بیان اینکه این شهرستان رتبه دوم تولید گردوی استان را در اختیار دارد، اضافه کرد: شهرستان ارومیه با تولید سالانه ۲ هزار و ۱۳۹ تن در سطح ۶۰۹ هکتار، رکورددار تولید استان و پیرانشهر هم با تولید ۶۸۶ تن در رتبه سوم قرار دارد.

وی عنوان کرد: به منظور بهره‌برداری مطلوب و بهینه از باغ‌های گردو در مهاباد به دنبال اصلاح و بهینه کردن تولید این محصول با استفاده از تغییر تولید گردوی بذری به سمت تولید گردوی پیوندی با ارقام پتانسیل تولید بالا هستیم.

کریمی تاکید کرد: با توجه به اینکه سرمازدگی باغ‌های گردو مهاباد شایع است، کاشت ارقام پیوندی باعث افزایش تولید و مقاومت در برابر سرمازدگی می‌شود.

سطح زیر کشت باغ‌های گردو در آذربایجان‌غربی پنج هزار و ۱۴۱ هکتار است که از این میزان سطح زیر کشت، چهار هزار و ۳۳۲ هکتار بارور و  ۸۰۹ هکتار غیربارور است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.

۶۲ هزار هکتار از مزارع مهاباد در سال زراعی گذشته به کشت محصولات مختلف اختصاص یافت که ۵۲ هزار هکتار آن به صورت دیم و مابقی به صورت آبی کشت شده بود.

۹۹۰۳/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =