جایزه مهرگان میزبان ارسال حدود دو هزار اثر

تهران-ایرنا- دبیرخانه بیستمین جایزه مهرگان ادب اعلام کرد که حدود یکهزار و ۹۵۷ اثر به این دوره از جایزه رسیده و در مرحله داوری قرار گرفته است.

پس از انتشار فراخوان نوزدهمین و بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب و طلایی ارسال آثار تا چندی پیش ادامه داشت تا جائیکه در آخرین آمار و ارقام اعلام شده توسط دبیرخانه این رویداد، حدود یکهزارو 957 اثر رسیده است. پس از ارسال آثار کار داوری توسط کمیته و تیم داوری آغاز و رفته رفته کار داوری جایزه مهرگان طلایی نیز به روزهای پایانی خود نزدیک می شود.

فهرست ۲۱ رمان و ۲۱ مجموعه داستان نامزد دریافت نوزدهمین و بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب به همراه فهرست ۱۴ عنوان کتاب زیست‌محیطی نامزد دریافت جایزه مهرگان علم تا پایان مهرماه ۱۳۹۸ اعلام می‌شود. همزمان هیأت داوران جایزه مهرگان علم اسامی ۱۴ تشکل مردم‌نهادِ زیست‌محیطیِ نامزد دریافت جایزه مهرگان علم را معرفی خواهد کرد.

هیأت داوران این بخش جایزه مهرگان، از میان ۴۲ رمان برگزیده جایزه مهرگان ادب در طول دو دهه برگزاری آن، ابتدا فهرست کوتاهی از رمان‌های منتخب را اعلام می‌کنند و سپس یک رمان از میان آن‌ها به عنوان رمان برنده جایزه مهرگان طلایی (برگزیده برگزیده‌ها) معرفی خواهد شد.
اسامی پیشنهادی هیأت داوران مهرگان ادب و مهرگان علم برای انتخاب دو چهره برگزیده بخش‌های ”یک عمر تلاش در عرصه نوشتن“ و ”یک عمر تلاش در عرصه محیط زیست“ دریافت شده و در جلسات داوری به بحث گذاشته خواهد شد. شایان ذکر است که برای انتخاب چهره‌ برگزیده در بخش یک عمر تلاش، ضروری است داوران اتفاق آراء داشته باشند؛ در حالی که در دیگر بخش‌های جایزه مهرگان انتخاب برگزیدگان با اکثریت آراء داوران نیز امکان‌پذیر است.
دبیرخانه جایزه مهرگان در مورد بخش‌های مختلف جایزه، تعداد آثار ارسالی، اسامی داوران مرحله مقدماتی و نهایی هر بخش جایزه و ... در گزارش‌های قبلی خود اطلاع‌رسانی کرده بود؛ در این گزارش در مورد تعداد آثار و کتاب‌های ارزیابی شده در مراحل داوری جزییات بیشتری اعلام می‌شود:
۱. جایزه مهرگان ادب در بخش رمان و مجموعه داستان
-آثار ارسال‌شده از سوی ناشران یا نویسندگان و یا تهیه شده توسط دبیرخانه جایزه:  ۱۹۵۸ عنوان
- آثار تأییدشده توسط دبیرخانه مهرگان و ارزیابی شده توسط داوران مرحله مقدماتی: ۱۲۵۶ عنوان
-آثار تأیید شده توسط داوران مرحله مقدماتی و ارزیابی‌شده توسط داوران مرحله نهایی:  ۷۴۵ عنوان (۳۸۵ رمان و ۳۶۰ مجموعه داستان)
-آثار تأیید شده برای ارزیابی در جلسات اقناعی هیأت داوران در مرحله نهایی: ۵۸ رمان و ۴۹ مجموعه داستان
- آثار نامزد دریافت جایزه: ۲۱ رمان و ۲۱ مجموعه داستان
۲. جایزه مهرگان علم در بخش کتاب‌های زیست‌محیطی
- آثار ارسال‌شده از سوی ناشران یا نویسندگان و یا تهیه شده توسط دبیرخانه جایزه: ۱۴۳ عنوان
-آثار پذیرفته شده توسط دبیرخانه جایزه مهرگان: ۸۵ عنوان
- آثار تأیید شده توسط داوران مرحله نهایی: ۳۹ عنوان
-آثار نامزد دریافت جایزه: ۱۴ عنوان
۳. جایزه مهرگان علم در بخش تشکل‌های مردم‌نهادِ زیست‌محیطی
 تشکل‌هایی که خلاصه‌ای از فعالیت‌های خود را به دبیرخانه جایزه ارسال کرده‌اند: ۵۶ تشکل
تشکل‌های تأیید شده توسط دبیرخانه جایزه مهرگان: ۵۶ تشکل

تشکل‌های تأیید شده توسط داوران مرحله نهایی: ۲۱ تشکل
تشکل‌های نامزد دریافت جایزه: ۱۴ تشکل


جایزه مهرگان ادب

مهرگان، قدیمی‌ترین جایزه مستقل و خصوصی ایران، همزمان با سومین دهه فعالیت خود نخستین دوره جایزه مهرگان ادب خارج از ایران را برای انتخاب بهترین «رمان» و بهترین «مجموعه داستان کوتاه» چاپ شده در خارج از ایران برگزار کند.
این جایزه به آثاری که چاپ اول آن‌ها به زبان فارسی در سال‌های ٢٠١٧ و ٢٠١٨ میلادی به صورت نسخه چاپی یا الکترونیک منتشر شده است تعلق می‌گیرد.
جایزه ادبی مهرگان یا جایزه مهرگان ادب که سابقه برگزاری آن به سال ۱۳۷۸ بازمی گردد، تنها جایزه غیردولتی است که علاوه بر بخش های داستان و رمان، در حوزه محیط زیست و علم نیز جایزه اهدا می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =