دانشگاه شهیدبهشتی و موسسه بین‌المللی ایکاس تفاهم‌نامه امضا کردند

تهران- ایرنا- نخستین تفاهم نامه همکاری مرکز پژوهشی جاده ابریشم دانشگاه شهید بهشتی با موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) در نشست جهانی جاده ابریشم امضا شد.

به گزارش روز شنبه دانشگاه شهید بهشتی، هدف از امضای این تفاهم نامه انجام تحقیقات مشترک و همکاری های بین المللی در برگزاری همایش ها و نشست های کارشناسی و تخصصی در موضوع جاده ابریشم، به ویژه همکاری نزدیک با کشورهای عضو و سازمان یونسکو است.

دیمیتری وویاکین، رئیس موسسه ایکاس، این تفاهم نامه را نخستین تفاهم نامه پژوهشی با موضوع جاده ابریشم از زمان تأسیس این مرکز تاکنون دانست که این موسسه با یک مرکز پژوهشی دانشگاهی امضا کرده است.

وی با اشاره به نقش فعال، تاریخی و فرهنگی ایران در جاده ابریشم، ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه بتواند زمینه انجام تحقیقات مشترک را فراهم  کند.

همچنین حسن باستانی راد رئیس مرکز پژوهشی جاده ابریشم و نماینده کمیسیون ملی یونسکو و رابط ملی ایران در شبکه کشورهای جاده ابریشم سازمان یونسکو، ضمن برشمردن پیشینه همکاری های بین ایران و ایکاس در تحقیقات مربوط به جاده ابریشم، ابراز امیدواری کرد که مرکز پژوهشی جاده ابریشم بتواند به عنوان هماهنگ کننده و سامان دهنده تحقیقات ملی در جاده ابریشم عمل کرده و در ایجاد همکاری صمیمانه و نزدیک با نهادهای ملی از یک سو و نهادهای بین المللی از سوی دیگر ایفای نقش کند.

ایکاس موسسه ای تحقیقاتی است که در سال ۱۹۹۵ در پی پروژه جهانی «جاده ابریشم، جاده گفتگو» توسط سازمان یونسکو و با مشارکت ۱۰ کشور، از جمله ایران، در سمرقند تأسیس شد. این مرکز در ۲۵ سال گذشته، کانون اصلی تحقیقات در جاده ابریشم بوده که حاصل آن انجام پروژه های متعدد، انتشار ده ها کتاب و برگزاری چندین همایش بین المللی بوده است. نماینده و رابط ملی ایران در این موسسه وزارت امور خارجه است که حضوری موثر در فعالیت های این مجموعه به ویژه در چهار سال گذشته داشته است.

مرکز پژوهشی جاده ابریشم که فروردین ماه امسال با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی تأسیس شد، تنها مرکز پژوهشی جاده ابریشم دانشگاهی است که در کشورهای آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و آسیای غربی تأسیس شده است.

نشست اجلاس جهانی جاده ابریشم با مشارکت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کمیسیون ملی یونسکو، دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، مرکز پژوهشی جاده ابریشم، مرکز منطقه ای میراث ناملموس در آسیای مرکزی و غربی و دانشگاه بوعلی سینای همدان از یکم تا هفتم مهر ماه سال جاری به میزبانی شهرداری همدان در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha