۶۲۵۰ پروژه زودبازده و عمرانی آماده افتتاح است

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه زودبازده و عام‌المنفعه از ۴۰ هزار پروژه عمرانی طرح بزرگ خدمت‌رسانی همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی افتتاح می‌شود.

سرهنگ پاسدار محمد زهرایی روز شنبه در نشست خبری در بیرجند افزود: عملیات اجرایی طرح بزرگ خدمت‌رسانی در سراسر کشور بهمن ماه سال گذشته با رمز «یا فاطمه الزهرا» آغاز شد و اجرای ۴۰ هزار پروژه عمرانی، زودبازده، عام‌المنفعه و محرومیت‌زدا با رویکرد روستایی و اولویت تامین زیرساخت، اشتغال و مسکن محرومان رقم خورد.

وی اظهار داشت: پروژه‌های این طرح در دستگاه‌های مختلف و سپاه و بسیج در گذشته اجرا شده و بسیج سازندگی به طور متوسط سالانه هشت هزار و ۲۰۰ پروژه از این جنس را کار کرده و با بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سایر نهادها نیز تفاهم‌نامه منعقد کرده اما طرح یادشده مربوط به همه خدماتی است که دستگاه‌ها انجام می‌دهند و در سپاه و بسیج اتفاق می‌افتد.

وی گفت: دیگر دستگاه‌ها نیز به همین تعداد پروژه کار می‌کنند که باید اطلاع رسانی شود و مردم بدانند هنوز خدمتگزار دارند و افراد دلسوز برای آنان وجود دارند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی افزود: طرح بزرگ خدمت‌رسانی از گستردگی زیادی برخوردار است و پروژه‌های کوچک اما جامعه هدف بزرگی دارد و ۴۰ هزار پروژه در ۱۳ هزار روستا اقدام بزرگی است.

وی گفت: اجرای این پروژه‌ها در روستاها باعث امیدآفرینی می‌شود و از ۱۳ بهمن سال گذشته تا پایان سال جاری به سرانجام می‌رسد به گونه‌ای که چهار هزار و ۵۰۰ پروژه ششم تیر امسال در کردستان به نمایندگی از این تعداد افتتاح شد و بعد از آن سردار سلامی در سفرهای خود از جنس این ۴۰ هزار پروژه را افتتاح کردند و اخیرا در خراسان شمالی ۶۰۰ پروژه به بهره‌برداری رسید.

زهرایی اظهار داشت: در این مرحله نیز ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه به طور همزمان در خراسان جنوبی افتتاح می‌شود و برای شفاف‌سازی بیشتر چون به فضای انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم و فضا سیاسی‌تر می‌شود متاسفانه خدمات تحت الشعاع برخی نگاه‌ها قرار می‌گیرد و برای اینکه شبهه نباشد جزئیات پروژه ها را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

وی افزود: فردا (یکشنبه) هفتم مهر به نمایندگی از ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه یک قنات در روستای نیستان بیرجند افتتاح می‌شود و این پروژه‌ها همگی کوچک و با اعتبار کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است که تعداد پروژه‌های مربوط به خراسان جنوبی ۵۲۴ مورد است.

وی گفت: چون این استان مرزی و محروم بوده، نگاه ما حضور بیشتر  در این مناطق است تا نگاه‌ها به یک منطقه محروم بیشتر معطوف شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ریشه تغییر و تحول در هر سرزمین و جغرافیا انسان‌های آن سرزمین هستند و اگر جریانی مثل انقلاب اسلامی اتفاق می‌افتد برخاسته از وجود ذی قیمت شخصیتی مانند امام خمینی (ره) است و اگر سالیان سال بر اقتدار ایران اسلامی افزوده می‌شود و با وجود اینکه در همه این دوران‌ها در فشار حداکثری بودیم، پیروز شدیم به دلیل وجود پربرکت مقام معظم رهبری است.

وی اظهار داشت: ثمره خون شهیدان موجب شده که حتی در نظام سیاسی برای ما بازدارندگی ایجاد شود و ماهیت مقاومت و ایستادگی و دفاع در دنیای سیاست و اقتصاد هم تحت الشعاع این نگرش قرار می‌گیرد.

زهرایی گفت: اگر امثال شهید حسن تهرانی مقدم نبودند و خلاقیت وی و گروهش نبود اکنون مجبور بودیم پای میز مذاکره برای مسائل دیگری هم می‌نشستیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی بیان کرد: شهید کاوه، شهید رحیمی و شهید ناصری در سطح کشور باشکوه و عظمت از آنها نام می‌برند که شاید در استان ما به آنها اینقدر پرداخته نمی‌شود حتی در حوزه علمی ۶ پدر علم کشور از خطه خراسان جنوبی هستند و مرحوم پروفسور گنجی گنجینه کمی برای انقلاب، نظام و مردم استان نیست اما در مظلوم‌ترین حالت در پارکی در بیرجند دفن شده و آن گونه که باید به آن توجه نمی‌شود.

وی افزود: باید به مشاهیر و مفاخر استان بیشتر توجه و از این ظرفیت‌ها برای انتقال و ادامه این نگرش به نسل جوان استفاده شود تا این مسیر ادامه یابد.

سرهنگ زهرایی گفت: اگر به گذشته نپردازیم قطعا آینده از دست می‌رود و اگر ما از درون انسجام و وحدت کلمه و حنجره واحد حول محور ولایت داشته باشیم همه مشکلات رفع می‌شود و دشمن هم شکست کامل می‌خورد.

وی اظهار داشت: ادبیات دفاع مقدس امروز هم وجود دارد چون جهاد تنها سلاح گرفتن نیست بلکه جهاد علمی، فرهنگی و اقتصادی داریم و در محل کار وقتی ایثارگری کنیم یعنی جهاد کردیم اما مهم این است که ادبیات ما مقاومت و دفاع باشد و ادبیات وادادگی نباشد.

وی گفت: درون‌زا کردن که مقام معظم رهبری فرمودند صرفا برای اقتصاد نیست بلکه برای همه چیز باید درون‌زا عمل شود و یکی از مولفه‌های انقلاب اسلامی که در دفاع مقدس خوب دیده نشد و امروز هم باید در جنگ اقتصادی به آن پرداخته شود حرکت پیش برندگی است چون انقلاب پویا و بانشاط است و به جلو حرکت می‌کند لذا در این مسیر ریزش و رویش وجود دارد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی بیان کرد: توانمندسازی در همه عرصه‌ها مهم است و در هشت سال دفاع مقدس به دنبال این بودیم که قدرت دفاعی و امنیتی خود را بالا ببریم و ثمرات آن امروز دیده می‌شود چون فرماندهان در آن روز خوب عمل کردند و امروز قدرت بازدارندگی کشور بالاست اما در جنگ اقتصادی هم باید همین گونه باشیم و در جنگ با محرومیت درست فکر کنیم تا در این حوزه ها هم توانمند شویم.

وی گفت: جنگ اقتصادی با حرف درست نمی‌شود و مقام معظم رهبری فرمودند که جنگ سره از ناسره را مشخص می‌کرد و الان جنگ اقتصادی هم باید شاخصه‌هایی داشته باشد که سرباز جنگ اقتصادی و یگان پشتیبان آن هم مشخص شود و این میزان آزمایش باشد که هنوز در حوزه اقتصاد میزان اندازه‌گیری نداریم.

وی افزود: در دفاع نظامی تصمیم‌ها موجب موفقیت‌ها و تبعات بود و می‌گفتند فلان فرد تصمیم درستی یا نادرستی گرفته است اما در جنگ اقتصادی تصمیمات ما هنوز آشکار و شفاف نیست تا در محک قضاوت قرار گیرد و من مدیر حواسم را جمع کنم و بدانم که پشت شیشه قرار دارم و همه من را می‌بینند.

زهرایی گفت: اینجا نقش رسانه و مردم پررنگ است و باید به طور فراجناحی و بدون تبعیض با هرگونه فساد خرد و کلان مبارزه کرد که پیشگیری در حوزه فساد مهمتر است و متاسفانه امروز بخش مهمی به حوزه درمان رسیده چون پیشگیری نشده است.

۶ هزار و ۲۵۰ پروژه زودبازده و عام‌المنفعه از ۴۰ هزار پروژه عمرانی طرح بزرگ خدمت‌رسانی قرار است فردا (یکشنبه) با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی افتتاح شود.

۷۵۵۹*۳۰۲۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =