چالش های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کابل- ایرنا- انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ساعت هفت صبح امروز شنبه به وقت محلی در سراسر این کشور آغاز شد و تاکنون از وقوع چندین حمله انفجاری و تروریستی و همچنین بروز چالش در عملکرد کمیسیون و تأخیر در گشایش مراکز رای دهی گزارش شده است.

هرچند چالش های یاد شده بحدی گسترده نبوده که شفافیت و روند عادی انتخابات را زیر سوال ببرد اما برخی از نامزدان از افزایش چالش ها و تاثیر آن در نتایج انتخابات هشدار داده است.
 کمیسیون انتخابات افغانستان ساعت ۷ پیش از ظهر امروز در دبیرستان «زرغونه» در منطقه دهم شهر کابل روند رای دهی را بصورت رسمی آغاز کرد اما این روند در برخی از مراکز و استان ها تا ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه نیز با تأخیر شروع شد.
در دبیرستان امانی کابل که «محمداشرف غنی» رئیس جمهوری در آن رای خود را استفاده کرد ۴۵ دقیقه تأخیر داشت و شکایت های از عدم کار کرد دستگاه های ثبت بیومتریک، در برخی مراکز و در فهرست نام رای دهندگان  منتشر شده است که انتقادهای را متوجه کمیسیون انتخابات ساخت.
نهادهای ناظر انتخاباتی گفته اند که در ۸۸ مرکز فهرست رای دهندگان همخوانی نداشته و چالش های را بوجود آورده است.
صغرا سعادت سخنگوی یکی از نهادهای ناظر انتخاباتی گفت: عدم همخوانی فهرست رای دهندگان بزرگترین چالش انتخابات امروز بوده است.


«عبدالطیف پدرام» ساعات پیش هنگامی که رای خود را در یکی از مراکز رای دهی در شهر کابل استفاده کرد به خبرنگاران گفت: در برخی از استان ها چالش تهیه فهرست رای دهندگان و عدم کارکرد دستگاه های ثبت بیومتریک مشکلاتی بوجود آورده است.
وی افزود: اگر این مشکلات بزودی حل نشود و تا پایان روز ادامه یابد، نتایج انتخابات را با چالش مواجه خواهد کرد.
کمیسیون انتخابات تاکنون دو کنفنرانس مطبوعاتی در رابطه به مشکلات مراکز رای دهی برگزار کرده و از کارمندان خود خواسته است آن عده از رای دهندگان که نام شان در فهرست وجود ندارد، از رای محروم نشوند و فهرست جدید تهیه کرده و به آنها اجازه رای دهند.
«مولانا عبدالله» یکی از اعضای کمیسیون انتخابات گفت: به تمام مراکز رای دهی دستور داده اند افرادی که برچسب های ثبت شده در دستگاه های ثبت بیومتریک دارند، اجازه رای داده شود.
از سوی دیگر چالش امنیتی و هشدار طالبان به مردم افغانستان که آنها را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برحذر داشته بود بزرگترین تهدید علیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شمرده می شد که تاکنون از وقوع چندین حادثه گزارش شده است.
ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح امروز انفجاری در یکی از مراکز رای دهی در شهر قندهار رخ داد که در آن ۱۶ نفر زخمی شدند.
انفجاری دیگر در استان شرقی ننگرهار افغانستان به وقوع پیوست که در آن دو نفر کشته و چند تن دیگر زخمی شده اند.
همچنین از استان «غور» در مرکز افغانستان خبر رسیده است که طالبان بر مراکز رای دهی در شهرستان های «تولک» و «تیوره» حمله کرده اند.
«عبدالبصیر قادری» عضو شورای استانی غور این خبر را تائید کرد اما از تلفات و ابعاد این حمله اظهار بی اطلاعی کرد.
حدود شش انفجار بمب صوتی و مقناطیسی در مناطق مختلف شهر کابل از جمله در حوزه یازدهم گزارش شده است اما تلفاتی در پی  ندارد.
کمیسیون حقوق بشر افغانستان هم اعلام کرده است که گزارش های از حملات راکتی و خمپاره ای از استان های «قندوز»، «بدخشان»، «کنر»، «فاریاب» و «لغمان» دریافت کرده اند اما در رابطه به تلفات و خسارات ناشی از آن اشاره ای نکرده است.
در چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۳ نامزد برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت می ‌کنند که حملات طالبان و تقلب بزرگترین تهدید علیه آن خوانده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =