انصارالله توقف حملات هوایی علیه یمن را تکذیب کرد

تهران - ایرنا - «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن شایعه توقف جزئی عملیات نظامی و حملات هوایی عربستان علیه چهار منطقه در یمن را تکذیب کرد و آن را بی پایه و اساس خواند.

شبکه تلویزیونی «المسیره» ارگان جنبش انصارالله امروز (شنبه) به نقل از الحوثی در صنعا افزود: طرح ارائه شده از سوی «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن بر توقف کامل تجاوز مبتنی بود، ولی شایعه انتشار یافته از سوی عربستان مبنی بر توقف جزیی تجاوز به یمن کاملا بی پایه و اساس است.

وی اضافه کرد: اطللاعات انتشار یافته از سوی برخی از مطبوعات آمریکا مبنی بر دستیابی به توافق با عربستان در خصوص توقف بمباران چهار منطقه در یمن صرفا شایعه ای بیش نیست و از سوی هیچ یک از طرف های رسمی انتشار نیافته است.

بر اساس این گزارش، الحوثی در حالی این مطلب را ابراز داشت که چندی پیش روزنامه آمریکایی « وال استریت جورنال » مدعی شد که عربستان با برقراری آتش بس با جنبش انصارالله یمن در برخی از مناطق این کشور موافقت کرده است.

شبکه تلویزیونی المسیره خاطرنشان کرد: المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن چند روز پیش طرح برقراری آتش بس یکجانبه از سوی نیروهای مسلح یمن و توقف حملات موشک های بالستیک و پهپادها علیه عربستان را مطرح کرد، در حالی که حملات هوایی جنگنده های سعودی علیه یمن ادامه یافت که در اثر آن ده ها غیرنظامی به شهادت رسیدند.

نیروهای مردمی یمن پس از مسلح شدن به پهپادهای نظامی، دومین مرحله از سیاست بازدارنده خود را آغاز کردند و طی آن در اواخر اردیبهشت امسال تاسیسات نفتی شهر "ینبع" در جنوب غرب عربستان در ساحل دریای سرخ در فاصله چند صد کیلومتری یمن و در ۲۶ مرداد سال جاری با ۱۰ پهپاد میدان و پالایشگاه نفتی  الشیبه شرکت ملی نفت عربستان آرامکو و بالاخره شنبه ۲۳ شهریور با ده پهپاد میدان های نفتی بقیق و خریص و پالایشگاه های آرامکو در استان الشرقیه عربستان را مورد هدف قرار دادند.

عربستان همراه با امارات، بحرین، کویت، سودان و مصر از ششم فروردین ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به منظور بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.
کشورهای همپیمان عربستان در این جنگ به دنبال مشاهده بی نتیجه بودن آن به تدریج خود را از ائتلاف عربی کنار کشیدند و فقط امارات به دلیل داشتن اهداف توسعه طلبانه و طمع ورزی های خاص خود در یمن، به حضور نظامی اش در این جنگ تا به امروز ادامه داده است.
این تجاوز نظامی تاکنون جز کشته و زخمی شدن صدها هزار یمنی و همچنین آواره شدن میلیون ها تن از شهروندان محروم و ویرانی زیرساخت ها و انتشار قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار در این کشور، نتیجه ای به همراه نداشته است.
عربستان در تجاوز خود علیه یمن از حمایت های مستقیم و غیرمستقیم مالی ، نظامی ، سیاسی ، امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بهره مند است.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =