بافت تاریخی شهرها نباید به بهانه نوسازی تخریب شود

تهران- ایرنا- رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بافت‌های تاریخی شهرها نباید با بهانه‌هایی همچون نوسازی بافت‌های فرسوده تخریب شود.

پیش‌نویس سند فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در جلسه ۲۴۶ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا بررسی شد.
با توجه به ارائه نسخه اولیه این سند به اعضا، نظرات و پیشنهادها برای تکمیل و ویرایش سند فرهنگ و تمدن اسلام و ایران به کارگروه تهیه کننده این سند ارائه می شود.
در ادامه جلسه موضوع همایش بین‌المللی ابن هیثم در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد کتاب‌های این دانشمند اسلامی به زبان فارسی ترجمه شود.
به گزارش روز شنبه دبیرخانه شورای عالی انقلاب  فرهنگی، دستور بعدی جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، ساخت بنای یادبود بزرگان و مفاخر فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با همکاری وزارت کشور بود که پس از ارائه توضیحاتی در این زمینه «علی اکبر ولایتی» در سخنانی بر توجه حداکثری به ظرافت ها تاکید کرد.
وی افزود: بیشتر شهرهای ایران چندین دانشمند و چهره برجسته علمی و فرهنگی دارند و باید این موضوع مورد توجه و در ساخت بناها معماری مربوط به آن منطقه و شهر مبنای کار قرار گیرد.
رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به لزوم حفظ بناهای تاریخی موجود در شهرهای کشور اشاره کرد و یادآور شد: در ساخت بناهای جدید و مورد نیاز، حتماً باید هماهنگی و همخوانی با ساختمان‌های تاریخی مورد توجه قرار گیرد.
ولایتی گفت: غربی‌ها مدعی هستند تمدن و علم از یونان آغاز شده ولی تحقیقات نشان می‌دهد چین، هند و برخی کشورها هم دارای سابقه علمی و فرهنگی عمیق هستند.
وی خاطرنشان کرد: تاریخ‌نگاری رسمی غرب در زمینه علم مدعی است که فقط تمدن یونان و تمدن غرب جدید سابقه علمی دارند و تمدن ایران پس از ورود اسلام توانست دستاوردهای فراوانی در عرصه فرهنگ و علم داشته باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: موضوع تمدن موضوع جهانی و جنبه سرزمینی آن فرعی است. تمدن اسلامی تمدنی عدالت‌خواه، مساوات طلب، بخشنده، اخلاقی و دارای سعه ‌صدر است.
ولایتی خاطرنشان کرد: پیش از اسلام تعلیم، آموزش و امور دانش آموزی یک موضوع طبقاتی بود که در شاهنامه فردوسی هم به این موضوع اشاره شد ولی در تمدن اسلامی در این زمینه هیچ تبعیض و محدودیتی وجود ندارد.
دستور بعدی جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی، ارائه گزارش طرح پژوهشی کاربرد میراث علمی تمدن اسلام و ایران در عصر جدید بود که در این گزارش با تشریح نقش دانشمندان مسلمان در پیشرفت‌های علوم تجربی، فنی، مهندسی و... راهکارهای لازم برای آموزش این موارد در نظام آموزشی کشور نیز تبیین شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha