آمریکا و لهستان با تمام قوا در جام جهانی شرکت می‌کنند، روسیه بدون ستاره

تهران- ایرنا- تیم‌های ملی والیبال آمریکا و لهستان با تمام قوا در جام جهانی شرکت می‌کنند در حالیکه روسیه بدون ستاره‌های نامدار خود به میدان خواهد رفت.

چهاردهمین دوره جام جهانی والیبال از ۹ تا ۲۳ مهر در سه شهر فوکوکا، ناگانو و هیروشیما ژاپن برگزار می‌شود. تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات ابتدا یک لیست ۲۴ نفره را به فدراسیون بین‌المللی معرفی کرده بودند که می‌توانند در هر بازی، از ۱۴ نفر آنها بهره ببرند. آمریکا و روسیه قصد دارند به ترتیب ۱۶ و ۱۵ بازیکن را به ژاپن اعزام کنند درحالی که لهستان در تصمیمی عجیب و غیرمنتظره، با تمام ۲۴ بازیکن خود در جام جهانی شرکت خواهد کرد.

آمریکا به دنبال دفاع از قهرمانی

در جام جهانی ۲۰۱۵ آمریکا به مدال طلای جام جهانی رسید و سهمیه المپیک ریو را هم به دست آورد. این بار جام جهانی، مسابقه کسب سهمیه المپیک محسوب نمی‌شود اما آمریکایی‌ها بازهم با تمام قدرت در مسابقات شرکت می‌کنند تا از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند.

آمریکا که سهمیه المپیک توکیو را در نخستین مرحله مسابقات انتخابی کسب کرد، می‌خواهد این فرصت را به همه بازیکنان مطرح خود بدهد تا در فاصله کمتر از یک سال مانده تا المپیک، حضور در یک تورنمنت سطح بالا را تجربه کنند.

البته جان اسپرو سرمربی آمریکا برای این مسابقات فقط یک لیبرو دارد. بر اساس قوانین والیبال، یک تیم ۱۴ نفره باید ۲ لیبرو داشته باشد و به این ترتیب اسپرو مجبور است در هر بازی، یکی از بازیکنان پست‌های دیگر را به عنوان لیبرو معرفی کند.

فهرست تیم ملی والیبال آمریکا

پاسور: میکا کریستینسن، مایکل سیتا، میکا ما و جوش توآنیگا

قطر پاسور: متیو اندرسون، جیمز شاو و بنجامین پچ

دریافت‌کننده: آرون راسل، توری دفالکو، توماس جاشک و گرت موآگوتوتیا

مدافع میانی: جفری جندریک، میتا استال، مکسول هولت و داوید اسمیت

لیبرو: اریک شوجی

لهستان با توپ پر

ویتال هینن سرمربی لهستان که به تصمیمات عجیب معروف است،‌ این بار هم یک تصمیم غیرمنتظره گرفت. لهستان با ۲۴ بازیکن در جام جهانی شرکت می‌کند. ۱۲ بازیکن این تیم از تیم حاضر در مسابقات قهرمانی اروپا هستند که پس از پایان این مسابقات راهی ژاپن می‌شوند و ۱۲ بازیکن دیگر هم از تیم دوم لهستان هستند که زیر نظر یاکوب بدناروک تمرینات خود را پیگیری می‌کنند.

البته همه این ۲۴ بازیکن قرار نیست تا پایان جام جهانی در ژاپن بمانند و قرار است در طول مسابقات، هر بازیکنی که دیگر به او نیاز نباشد، به لهستان بازگردد.

فهرست تیم ملی والیبال لهستان

پاسور: فابین درژیژگا، مارسین کومندا، گرگور لوماژ و مارسین یانوژ

قطر پاسور: مارسی موزاج، بارتوش کورک و لوکاژ کاژمارک

دریافت‌کننده: میخال کوبیاک، ویلفردو لئون، آرتور ژالپوک، الکساندر اسلیوکا، توماژ فورنال، بارتوژ کولک، پیوتر لوکاسیک و رافال ژیمورا

مدافع میانی: متئوژ بینیک، کارلوس کلاس، یاکوب کوچانوفسکی، نوربرت هربر، بارتومی لمانسکی و میخال شالاچا

لیبرو: پاول زاتورسکی، دامیان ووجتاژک و یاکوب پاپیژاک

روسیه بدون ستاره‌ها

روسیه در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها بدون چهار ستاره نامدار خود شرکت کرد و به مدال طلا هم رسید. توماس ساملوو سرمربی فنلاندی روسیه، این بار هم برای جام جهانی تیم خود را با ۱۵ بازیکن به ژاپن می‌برد اما بدون هشت ستاره بزرگ. کوبزار، موزرسکی، میخایلوف، بوتکو، پولتائف، کلیوکا، وولکوف و وولویچ در جام جهانی بازی نمی‌کنند. یعنی روسیه بدون دو پاسور اول و دوم، قطرپاسورهای اول و دوم و دو مدافع میانی و دریافت‌کننده اصلی خود پای به این مسابقات می‌گذارد.

فهرست تیم ملی والیبال روسیه

پاسور: دیمیتری کوالف و سرگی گرانکین

قطر پاسور: دنیس زمچنکو و پاول کروگلوف

دریافت‌کننده: ایوان یاکولف، ایگور فیلیپوف، ایلیا ولاسوف و دمیتری شچربینین

مدافع میانی: فدر وورونکوف، آندری سورماچفسکی، آنتون سمیشف، یاروسلاو پودلسنیخ و آنتون کاراپوف

لیبرو: اوگنی آندریف و والنتین گولوبف

ایتالیا در غیاب نامداران

پیش از این ترکیب تیم ملی ایتالیا هم برای شرکت در این مسابقات اعلام شده بود که در آن بازیکنانی مثل ایوان زایتسف، عثمانی خوانتورنا، فیلیپه لانزا، سیمونه جیانلی و روبرتو کولاچی حضور ندارند. ایتالیا با ۱۴ بازیکن در جام جهانی به میدان خواهد رفت.

فهرست تیم ملی والیبال ایتالیا

پاسور: ریکاردو اسبرتولی و فرانچسکو زوپیاری

دریافت‌کننده: اولگ آنتونوف، اورسته کاووتو، دیک کوی و دانیله لاویا

پشت‌خط‌زن: گابریله نلی و جیولیو پینالی

مدافع میانی: سیمونه آنزانی، داویده کاندیارو، متئو پیانو و روبرتو روسو

لیبرو: فابیو بالاسو و نیکلا پسارسی

ایران با ترکیب ناقص

درحالی که بیشتر تیم‌های صاحب‌نام جهان در این مسابقات از تیم دوم خود بهره می‌برند و یا بازیکنانی بیشتر از ترکیب نهایی ۱۴ نفره را در جام جهانی خواهند داشت، تیم ملی ایران حتی نتوانست با ترکیب کامل راهی ژاپن شود.

کاروان تیم ملی ایران دیشب برای شرکت در جام جهانی به ژاپن سفر کرد. در این مسابقات سید محمد موسوی حضور ندارد و به این ترتیب ایران با ۱۳ بازیکن به مصاف رقبای خود خواهد رفت.

موسوی در میانه مسابقات قهرمانی آسیا از ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی خواسته بود که در جام جهانی شرکت نکند تا به کارهای مربوط به انتقال خود به تیم اولشتین لهستان را انجام بدهد.

ترکیب تیم ملی والیبال ایران

پاسور: سعید معروف و جواد کریمی

پشت‌خط‌زن: امیر غفور و پوریا یلی

دریافت‌کننده: پوریا فیاضی، فرهاد قائمی، میلاد عبادی‌پور و امیرحسین اسفندیار

دفاع وسط: علی شفیعی، مسعود غلامی و علی‌اصغر مجرد

لیبرو: محمدرضا حضرت‌پور و محمدرضا مؤذن

برنامه مسابقات تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۹ والیبال

سه‌شنبه ۹ مهر ساعت ۸:۳۰، ایران - روسیه

چهارشنبه ۱۰ مهر ساعت ۵:۳۰، ایران - مصر

جمعه ۱۲ مهر ساعت ۵:۳۰، ایران - کانادا

شنبه ۱۳ مهر ساعت ۱۱:۳۰، ایران - استرالیا

یکشنبه ۱۴ مهر ساعت ۸:۳۰، ایران - برزیل

چهارشنبه ۱۷ مهر ساعت ۱۲:۳۰، ایران - آمریکا

پنجشنبه ۱۸ مهر ساعت ۸:۳۰، ایران - تونس

جمعه ۱۹ مهر ساعت ۵:۳۰، ایران - آرژانتین

یکشنبه ۲۱ مهر ساعت ۱۳:۵۰، ایران - ژاپن

دوشنبه ۲۲ مهر ساعت ۹:۳۰، ایران - ایتالیا

سه‌شنبه ۲۳ مهر ساعت ۷، ایران - لهستان

میزبانی جام جهانی والیبال به غیر از دو دوره اول که در لهستان و آلمان شرقی برگزار شد، به صورت دائمی به عهده ژاپن قرار دارد. روسیه با ۶ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز پرافتخارترین تیم تاریخ این مسابقات محسوب می‌شود.

ایران تا کنون سه بار در جام جهانی والیبال شرکت کرده است. تیم ملی والیبال ایران در سال ۱۹۹۱ یازدهم، در جام جهانی ۲۰۱۱ نهم و در سال ۲۰۱۵ هشتم شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha