وانگ یی: تاریخ به دوران «قانون جنگل» بر نمی گردد

پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه چین با انتقاد از حمایت آمریکا از یکجانبه گرایی اظهار کرد چند جانبه گرایی نماینده آینده و یک جانبه گرایی ناپایدار است و ممکن نیست تاریخ به دوران کهن رواج «قانون جنگل» برگردد.

رادیو بین المللی چین روز شنبه گزارش کرد، «وانگ یی» در دیدار «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک افزود: چند قطبی شدن روندی اجتناب ناپذیر است و هر کشوری در جهان حق پیشرفت دارد.

او ضمن حمایت از سازمان ملل برای ایفای نقش فعالتر در این ارتباط، اظهار داشت در عین حال، چند قطبی سازی باید از طریق چند جانبه گرایی برخواسته از اصول و منشور سازمان ملل تحقق یابد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل هم در این دیدار با بیان اینکه در حال حاضر جهان در زمانی حساس و کلیدی قرار دارد گفت: پایبندی بر چند جانبه گرایی و قوانین بین المللی و گسترش یک جانبه گرایی و حمایتگرایی دو گرایش اصلی است که جهان را در بر گرفته است.

وی با تاکید بر نقش چین در جریان ایجاد جهان چند قطبی اظهار کرد سازمان ملل از پشتیبانی قدرتمند و همکاری مطلوب دولت چین سپاسگزاری می کند و تلاش چین در امور فقرزدایی، رویارویی با تغییرات اقلیمی و ساخت کمربند و جاده را عالی ارزیابی می کند.

گوترش در پایان این دیدار اظهار امیدواری کرد همکاری سازمان ملل با چین در زمینه حفظ صلح،  امنیت و پیشرفت پایدار توسعه یابد.

او گفت: سازمان ملل همچنین انتظار دارد چین در حوزه هایی مانند تغییرات اقلیمی به ایفای نقش هدایت کننده ادامه دهد.

چین همچنین در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمن ملل به طور رسمی از چهار سند شامل «چین و سازمان ملل - سند موضع چین در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل»، «نشست سران اقدامات اقلیمی سازمان ملل: موضع و عملیات چین»، گزارش سال ۲۰۱۹ «روند اجرای برنامه توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ » و «گزارش نقش داده‌های بزرگ از هدف توسعه پایدار» رونمایی کرد.

«چین و سازمان ملل - سند موضع چین در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل» ضمن جمع‌بندی ثمرات توسعه همکاری چین و سازمان ملل ظرف ۷۰ سال بعد از تاسیس جمهوری خلق چین خاطر نشان می‌کند که طرح ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک «شی جین‌پینگ» اکنون به پرچم یک کشور بزرگ با ویژگی‌های چینی تبدیل شده ‌است.

چین با سرلوحه قرار دادن اندیشه های سیاسی شی جین ‌پینگ همواره تلاش می‌کند با حضور فعال در امور بین‌المللی در برقراری صلح و توسعه جهان نقشی پررنگ‌تر داشته باشد و وظایف بیشتری را بر عهده بگیرد.

این سند در ۱۰ بخش، سهم چین در برقراری و حفظ صلح، توسعه و حقوق بشر سازمان ملل را معرفی و یک بار دیگر بر حمایت قاطعانه چین از چندجانبه‌گرایی و نقش کلیدی سازمان ملل در امور بین‌المللی تاکید کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار جهان