استقبال ۸ کشور جهان از اعلام آتش‌بس انصارالله یمن

تهران- ایرنا- اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه کشورهای آلمان، سوئد و کویت با انتشار بیانیه ای مشترک، از اعلام آتش‌بس انصارالله یمن استقبال کردند.

به گزارش بامداد شنبه الجزیره، در بیانیه مشترک این هشت کشور آمده است: توقف حملات حوثی ها (انصارالله) گام مهمی برای کاهش تنش است.

در این بیانیه آمده است: ابتکار عمل حوثی ها برای توقف حملات، اقدامات مثبت دیگری از سوی آن ها را می طلبد و ائتلاف سعودی نیز بایستی خویشتنداری کند.

اعضای دائم شورای امنیت و کشورهای آلمان، سوئد و کویت همچنین به تحولات اخیر استان عدن واقع در جنوب یمن نیز واکنش نشان دادند و اعلام کردند که این تحولات، نیاز فوری را به آغاز روند سیاسی جامع که منجر به پایان درگیری ها در این استان شود، نشان می دهد.

در این بیانیه همچنین حملات انصارالله علیه اهدافی در خاک عربستان سعودی نیز محکوم شده است.

«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز ۲۹ شهریور گفته بود: حملات پهپادی و موشکی به عربستان را به صورت مشروط متوقف می کنیم و امیدواریم که این اقدام با پاسخ (مثبت) ائتلاف سعودی همراه باشد.

در همین ارتباط «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن نیز گفته است: ابتکار عمل المشاط بر توقف کامل تجاوز عربستان به یمن تأکید دارد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد؛ عربستان سعودی با آتش‌بس جزئی در یمن موافقت کرده؛ اما دولت نجات ملی یمن خواستار آتش بس کامل است.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. بر اثر این تجاوز تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی کشته شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =