۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۹
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83493254
۰ نفر

برچسب‌ها

معترضان مصری علیه السیسی تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- منابع خبری روز جمعه گزارش دادند که به رغم جو امنیتی شدید در مصر، تظاهرات هایی علیه «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری این کشور در چند شهر برگزار شد.

به نوشته روزنامه القدس العربی، نیروهای امنیتی با معترضان در استان قنا واقع در جنوب مصر و منطقه الوراق در استان الجیزه واقع در جنوب قاهره برخورد کردند. معترضان با سر دادن شعارهایی، خواستار کناره گیری السیسی از قدرت شدند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی در قاهره تمامی محورهای منتهی به میدان تحریر و ایستگاه های مترو در مرکز این شهر را بستند.

در همین راستا، «میچل باچله» کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام های مصری خواست تا در نحوه برخورد با تظاهرات در این کشور تغییرات اساسی انجام داده و فوراً تمام بازداشت شدگان را آزاد کنند.

«محمد علی» هنرپیشه و بازرگان مصری به عنوان طراح موج جدید اعتراضات در مصر، شب گذشته (پنجشنبه) در ویدیویی از مصری ها خواست تا امروز (جمعه) پس از برگزاری نماز جمعه با انجام تظاهرات گسترده خواستار برکناری عبدالفتاح السیسی از ریاست جمهوری شوند.

سازمان های مدافع حقوق بشری، مقامات مصری را متهم کردند که از بازداشت و تحت پیگرد قرار دادن امنیتی افراد به عنوان ابزاری برای ایجاد ترس و وحشت سیاسی در میان آنان سود می برند.

سازمان های مزبور از دولت مصر خواستند تا هزاران نفر بازداشت شده ظرف چند روز اخیر را از زندان ها آزاد کند.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر صبح امروز (جمعه) پس از بازگشت از نیویورک در قاهره گفت که «هیچ جای نگرانی» از فراخوان شکل گرفته برای برگزاری تظاهرات علیه او وجود ندارد.

پس از انتشار ویدیوهای افشاگر علیه السیسی و برخی رهبران مصر در سپتامبر جاری در شبکه های مجازی توسط محمد علی مخالف السیسی مقیم اسپانیا، از جمعه گذشته به این سو موجی از راهپیمایی های اعتراض آمیز سراسر مصر را فرا گرفته است.

برهمین اساس و با آغاز دور جدید تظاهرات در مناطق مختلف مصر، دولت این کشور محدودیت هایی را در خصوص فعالیت رسانه های خارجی و خبرنگاران برای پوشش تجمعات اعمال کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =